2
WKSKolumbiaBiłochirja dla sierot rwanda czyta dzieciom

Konspekt 1

SPOTKANIE I. MISJE I POLSCY MISJONARZE

Świat jest księgą, a ci, którzy nie podróżują,
czytają tylko jedną stronę. 
św. Augustyn

CELE ZAJĘĆ 

Po skończonych zajęciach uczeń:
• Wyjaśnia, co znaczy słowo misjonarz
• Wie, czym zajmuje się misjonarz, jakie stoją przed nim zadania
• Wymienia miejsca pracy polskich misjonarzy
• Określa przyczyny prowadzenia działalności misyjnej
• Wyjaśnia potrzebę pomocy ludzi świeckich na misjach
• Charakteryzuje postawę i duchowość misyjną
• Określa różnicę między osobą świecką, a zakonną w roli misjonarza

METODY I FORMY ZAJĘĆ

• Ćwiczenie z dokończeniem zdania: Misjonarz to...
• Praca z mapą. Poznanie krajów, w których pracują polscy misjonarze
• Praca w grupach. Zabawa w składanie puzzli połączona z próbą odpowiedzi na pytanie Czym zajmuje się misjonarz? 
• Odpowiadanie na pytania połączone z dyskusją: Czym praktycznie zajmuje się misjonarz? Które z jego zajęć może wykonywać osoba świecka? 
• Zabawa w skojarzenia wokół hasła Misjonarz i jego cechy
• Metoda porównawcza – podobieństwa i różnice między misjonarzem świeckim a kapłanem i zakonnikiem

MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE

o Mapa polityczna świata (Załącznik nr 1)
o Puzzle obrazujące pracę misjonarzy (Załącznik nr 2)
o Materiały źródłowe dotyczące działalności polskich misjonarzy na świecie (Załącznik nr 3)
o Tabela różnic między misjonarzem świeckim a kapłanem i zakonnikiem (Załącznik nr 4)

PRZEBIEG ZAJĘĆ 

1. Napisz na tablicy temat, którym będziecie się zajmować i zwrot: Misjonarz to...
2. Zwróć się do grupy z pytaniem: Co dla was znaczy to słowo? Zestaw wszystkie opinie i porównaj z oficjalną definicją.
3. Powieś na ścianie powiększoną mapę umieszczoną w Zał. nr 1 i rozdaj uczestnikom spotkania powielone statystyki dotyczące działalności polskich misjonarzy (Zał. nr 3). Poproś, by nanieśli dane na mapę konturową. Zadbaj o to, by pomóc młodzieży odnaleźć na mapie poszukiwane państwa.
4. Podziel dzieci na 5 grup. Niech złożą wycięte przez ciebie z obrazków puzzle (Zał. nr 1). Na podstawie zdjęć spróbuj zasugerować uczniom, czym zajmuje się misjonarz, a szczególnie osoba świecka.
5. Rozpocznij dyskusje na temat konieczności pracy misjonarzy i postaw pytanie: Które z tych prac może realizować osoba świecka? Zastanówcie się, jakie cechy charakteru posiada misjonarz, który wyjeżdża na misje. Na zasadzie wykładu wymień różnice między misjonarzem duchownym i świeckim korzystając z pomocy zamieszczonej w materiałach pomocniczych (Zał. nr 4).
6. Opowiedz, dlaczego działalność na misjach osób świeckich jest bardzo ważna.
7. Zapytaj się uczestników spotkania czy chcieliby zostać kimś takim jak misjonarz.

ZAŁĄCZNIKI

• Załącznik nr 1 
Mapa polityczna świata

Mapa polityczna świata



• Załącznik nr 2
Puzzle przedstawiające pracę misjonarzy – 5 szt. 

• Załącznik nr 3
Materiały źródłowe dotyczące działalności polskich misjonarzy na świecie w roku 2006/2007.

AFRYKA

Najwięcej polskich misjonarzy, podobnie jak w latach ubiegłych, pracuje w Afryce – 917. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to:

 Kamerun – 139 
 Zambia – 104 
 Madagaskar – 63
 Tanzania – 62 
 Rwanda – 56 
 Demokratyczna Republika Konga – 56 
 Republika Południowej Afryki – 50

AMERYKA POŁUDNIOWA I ŚRODKOWA

W Ameryce Południowej i Środkowej pracuje 82 misjonarzy i misjonarek z Polski. Jest to o 31 osób więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: 

 Brazylia – 335
 Argentyna – 125
 Boliwia – 123
 Peru – 49

AZJA

W Azji jest 275 polskich misjonarzy. Ich liczba w stosunku do poprzedniego roku zwiększyła się o 6 osób. Jest to kolejny rok, w którym powiększa się liczba misjonarzy z Polski na tym kontynencie. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w: 

 Kazachstanie – 77
 Izraelu – 41
 Japonii – 34


OCEANIA

W Oceanii pracuje 73 misjonarzy. Ich liczba w stosunku do poprzedniego roku zwiększyła się 
o dwie osoby. 

 Prawie wszyscy – 72 – pracują w Papui Nowej Gwinei


WYJAZDY POLSKICH MISJONARZY W ROKU 2006/2007

Od czerwca 2006 r. do czerwca 2007 r. pracę na misjach rozpoczęło 46 polskich misjonarzy i misjonarek. 

Afryka Ameryka Azja Oceania Razem
Księża fideidoniści – 8 – 1 9
Zakonnicy 5 4 1 – 10
Siostry zakonne 3 9 6 – 18
Misjonarze świeccy 4 2 2 1 9
Razem 12239246

• Załącznik nr 4 
Tabela różnic między misjonarzami duchownymi, a świeckimi na misjach

Misjonarz duchowny Misjonarz świecki
 Koncentruje się na posłudze duszpasterskiej, sprawowaniu sakramentów: Chrztu, Bierzmowania, Eucharystii, Pokuty, Namaszczenia chorych, Kapłaństwa, i Małżeństwa.
 Realizuje misje w sensie ściśle duszpasterskim. 
 W jego pracy ważne jest wspólnotowe działanie, osobiste świadectwo, a przede wszystkim głoszenie Ewangelii.  Koncentruje się na służbie drugiemu człowiekowi, odciąża misjonarza duchownego od jego obowiązków na tle społecznym. 
 Realizuje swoją misje wśród potrzebujących: w szpitalach, stołówkach, ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka, i szkołach.
 Realizuje swoją postawę misyjną poprzez dawanie świadectwa, i uczciwą pracę na rzecz biednych.


POMOC MERYTORYCZNA – DEFINICJA MISJONARZA

Misjonarz – w sensie chrześcijańskim to człowiek wysłany przez Boga, przekraczający granice kulturowe, społeczne, geograficzne, lub polityczne, po to by pomóc innym w poznaniu Boga.