Audiobook – dwie powieści Teodora Parnickiego: „Dary z Kordoby” i „Kordoba z darów”, dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Chrzest 966” to wspaniała opowieść o pierwszych latach po przyjęciu chrztu przez Polskę.
W kawiarni „AMAKURU” przy al. Solidarności 101 w Warszawie – specjalna promocja! Kupując kawę – otrzymasz link do powieści w formie Mp3.
Patronat medialny nad spotkaniem sprawują:
Opis powieści
W 966 roku Polska przyjęła chrzest, ale co miało miejsce w Polsce po tej dacie? Nie bardzo wiadomo. Kronika Thietmara urywa się na 1018 roku. Jak wyglądały dzieje Polski do 1025 roku, w którym Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski? Jaka była reakcja zagranicy na koronację Chrobrego? Czy zauważono ją w Konstantynopolu? Tego nie wiemy. I właśnie tę lukę Teodor Parnicki wypełnił swoją powieścią. Wydobywa fakty, które zmieniły bieg historii, odkrywa czasem wstydliwe tajemnice i wyjaśnia konflikty, które targały Polską w pierwszych latach chrześcijaństwa. W szerokiej perspektywie ukazuje ówczesną sytuację polityczno-geograficzną Polski, odkrywa nieznane, czasem niewygodne fakty początków chrześcijaństwa w Polsce, rozbudza zmysły i ciekawość.
Pasjonująca lektura i znakomita powtórka z historii dla każdego!
Audiobook brawurowo czytany przez Zbigniewa Moskala pozwala całkowicie zatopić się wyobraźni w pierwszych latach chrześcijaństwa w Polsce. Dostarcza wielu wrażeń estetycznych i duchowych. Powieści Teodora Parnickiego nieczęsto są wznawiane. Można by rzec nawet, że są zapomniane. Tymczasem zapraszają one Czytelnika na wspaniałą ucztę intelektualną i duchową. Maestria prowadzenia frazy, z użyciem łacińskich sentencji łączy się na ich kartach z dynamiczną akcją i głęboką refleksją. Jakby skrywała się w nich obfitość doświadczeń życiowych samego autora.
Teodor Parnicki
Zawitał na świat w Berlinie, w 1908 r. Początkowo studiował w katolickim seminarium duchownym. Z czasem przeniósł się na politechnikę, którą ostatecznie, po wydaleniu z Rosji za działalność polityczną, skończył właśnie w Berlinie. Potem wraz z rodzicami mieszkał w Moskwie. W 1918 roku stracił matkę. Po powtórnym ożenku ojca przyszły pisarz opuścił dom rodzinny i wstąpił do Korpusu Kadetów w Omsku. Wydarzenia rewolucyjne rzuciły go do Władywostoku. Stamtąd, po ucieczce z Korpusu, jako niespełna dziesięcioletni chłopiec przedarł się w poszukiwaniu bliskich do Charbina. Tam znalazł się pod opieką Polaków i w 1920 roku zaczął uczęszczać do polskiego gimnazjum. Siedem lat później dowiedział się o śmierci ojca. Zdał wtedy maturę i postanowił wyjechać do Polski. Na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie studiował polonistykę, anglistykę i orientalistykę. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych Parnicki zaczął próbować swoich sił w publicystyce i literaturze. W latach 1929-31 ukazywała się w „Lwowskim Kurierze Porannym” jego powieść w odcinkach o tematyce sensacyjnej zatytułowana „Trzy minuty po trzeciej”. Za debiut Parnickiego uważa się rozprawkę „Henryk Sienkiewicz a Aleksander Dumas (ojciec)” opublikowaną w 1928 roku w „Tygodniku Polskim” wychodzącym w Charbinie. Dziewięć lat później, w 1937 roku ukaże się pierwsza ważna powieść Parnickiego „Aecjusz ostatni Rzymianin”. Ta historyczna fabuła zainicjowała wielkie dzieło pisarskie Parnickiego, który od tamtej pory w kolejnych powieściach starał się zrozumieć nie tylko sens dziejów, ale także odnowić powieść historyczną jako gatunek. W 1981 r. zostaje wydana powieść „Dary z Kordoby”, a w 1988 r. „Kordoba z darów”.
Odsłuchaj:
Patronat medialny płyt:
Do dyspozycji mediów:
Monika Mostowska, wiceprezes Fundacji Salvatti.pl, 698 815 536 i ks. Jerzy Limanówka SAC, prezes Fundacji Salvatti.pl, 602 336 106
Audiobooki można zamówić w formie CD lub Mp3, pisząc na monika.mostowska@salvatti.pl
W sklepie AMAKURU przy Al. Solidarności 101 w Warszawie – specjalna promocja: KAWA z AUDIOBOOKIEM!
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl
ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki,
Tel. +48 532 248 352,
E-mail: salvatti@salvatti.pl,
Numer KRS: 0000309499
Bank Pekao SA, nr:
44 1240 1095 1111 0010 3468 8020
kod SWIFT: PKO PL PW
[…] Informacja na www […]