Aktualności

 

Weekend Formacyjny Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl

Otwock 17-19 marca 2023

 

To był niepowtarzalny i bardzo  twórczy czas, który rozpoczęliśmy pracą i modlitwą w piątkowy wieczór, a zakończyliśmy w niedzielę wręczeniem krzyży misyjnych wolontariuszom tegorocznej edycji Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl. W piątek wieczór w ramach naszej pracy wolontariackiej pakowaliśmy listy do dobroczyńców Fundacji. Ostatnie chwile dnia spędziliśmy w Kaplicy na Nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

 

Sobota była bardzo bogata w przeżycia i w wymagające zadania. Po Mszy świętej porannej odprawionej przez ks. Jerzego Limanówkę, Prezesa Fundacji i po śniadanku, stawiliśmy się w ogrodzie Parafialnym Księży Pallotynów w Otwocku przy ul. Żeromskiego 6 na zajęciach survivalu. Pan Maciej Tracz prowadził zajęcia z survivalu i samoobrony, by przygotować wolontariuszy do niespodziewanych sytuacji, które mogą ich zaskoczyć na placówkach misyjnych. Było oznaczanie współrzędnych na mapie, szukanie wyznaczanych punktów w terenie posługując się mapą oraz wiele innych intersujących działań. Także z bronią. Pod wieczór były zajęcia z samoobrony. Czas po kolacji nie był wolny. Mimo zmęczenia kończyliśmy pakowanie listów i się udało.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W niedzielny poranek zjedliśmy wspólnie śniadanie. Na Mszy świętej parafialnej o godz. 9.30 w Kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego Księży Pallotynów w Otwocku odbyło się uroczyste wręczenie krzyży misyjnych naszym wolontariuszom. Krzyż przyjęli: Chmielewski Marek, Cichocka Lidia, Gołębiowska Małgorzata, Milanowska Ewa, Szafrański Łukasz, Ślusarczyk Wojciech, Ziomko Marcin, Gałwa Maria, Aleksandra Bućko.

 

Kraje, do których pojadą to: Rwanda, Kamerun, Tanzania, Kolumbia, Indie. Ks. Jerzy Limanówka w wygłoszonej homilii podkreślił biblijne znaczenie słów: posłanie i bycie posłanym. Ewangelia nie dotarłaby do tylu zakątków ziemi, gdyby konkretni ludzie nie odpowiedzieli na wezwanie Boga. To misjonarze wyruszają aż po krańce ziemi, a także wolontariusze, którzy odkryli w sobie powołanie misyjne. Po tym uroczystym i doniosłym wydarzeniu, które dokonało się w obliczu Boga i wspólnoty parafialnej, było małe świętowanie we własnym gronie.

 

Niech ten MISYJNY KRZYŻ umacnia nas na wszystkich drogach, do których Bóg nas posyła i jeszcze pośle!

 

 

 

 

 

14 marca 2023 

Katechezy misyjne w XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie

 

Wolontariuszka Salvatti.pl Anna Szkudlarek w dniu 14 marca była gościem na katechezach misyjnych w XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie, które mieści się przy ul. Madalińskiego 22. Prowadzący w tym liceum lekcje religii  ks. Mieczysław Jóźwiak zaprosił wolontariuszy Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, którzy już od lat po wcześniejszym przygotowaniu pomagają jako wolontariusze na różnych placówkach w wielu miejscach świata, by podzielili się swoim doświadczeniem.

 

 

Anna Szkudlarek w 2021 r. była w Rwandzie w Ruhango, w centrum duszpasterskim księży pallotynów przy Sanktuarium Jezusa Miłosiernego. Ania zajmowała się animacją grup dziecięcych oraz wszelką pomocą przy Sanktuarium w Ruhango. Odwiedzając w Rwandzie różne szkoły zarówno publiczne, jak i prywatne, podzieliła się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Różnice między szkołą publiczną a prywatną w Rwandzie są ogromne. Na pierwszy rzut oka sam budynek bardzo się różni, w publicznej są małe sale i dużo dzieci w klasie. Stare ławki to najczęściej jedyne wyposażenie. W prywatnych mamy mniejsze klasy, ładne sale, eleganckie mundurki. Niestety podobne różnice są także w samym poziomie nauczania. W szkołach publicznych właściwie nie ma języków obcych, nauczyciel angielskiego często przeplata ten język z lokalnym kinyarwanda. Dzieci nie chcą się zawsze uczyć, a nauczycielom ciężko jest opanować klasę ok. 50 osób. W prywatnych szkołach są mniejsze klasy, więcej nauczycieli, jest dobry poziom nauczania, i oczywiście obowiązkowo angielski i francuski – dzieci po skończeniu takiej szkoły są tak naprawdę trzyjęzyczne.”

 

 

 

 

 

 

22 lutego 2023

V Spotkanie Formacyjne  Wolontariatu Misyjnego Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl

 

 

 

W dniach 17-19 lutego 2023 r. w Otwocku, w domu rekolekcyjnym Księży Pallotynów miało miejsce V Spotkanie Formacyjne  Wolontariatu Misyjnego Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

W pierwszy wieczór naszego zjazdu gościliśmy br. Wojciecha Bielińskiego SAC, który był wolontariuszem Salvatti.pl w Rwandzie oraz kl. Paulino SAC, Koreańczyka, który jest klerykiem III roku seminarium duchownego w Ołtarzewie. Każdy z gości podzielił się swoją historią powołania i spotkania z misjami.

 

 

 

Program sobotni rozpoczęliśmy Mszą świętą, którą odprawił dla nas ks. Jerzy Limanówka SAC. Następnie problematykę misyjną pod hasłem: Indie – misje dla zdecydowanych, poruszył Stefan Lizak, wolontariusz z Indii z 2018 r., a obecnie pracownik Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

   

 

Popołudnie zostało zagospodarowane przez Tomasza Lendo, który na podstawie własnych doświadczeń przedstawił wolontariuszom Salvatti.pl zagadnienia z fotografiki zgodnie z tematem: Kochać co się fotografuje czy fotografować, co się kocha? Od eseju do fotoreportażu.

Nie zabrakło też spotkania z ks. Jerzym Limanówką, który jeszcze raz przypomniał nam zasady wyjazdu wolontaryjnego w ramach Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

Natomiast w niedzielę 19 lutego Katarzyna Gołębiowska podzieliła się swoją pracą misyjną w Kamerunie, gdzie jako wolontariuszka Salvatti.pl była w 2021 r.

 

 

Wszystkie te spotkania były niezwykle ciekawe i bardzo pomocne w procesie przygotowywania się do wyjazdu misyjnego. W całości zjazdu, w tej naszej raczej kameralnej grupie, doświadczyliśmy radości spotkania, wzajemnego dzielenia oraz entuzjazmu i wsparcia.

 

 

 

10 lutego 2023

Katechezy misyjne w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie

 

Na zaproszenie pani Magdaleny Wożniak, katechetki, Wolontariusze Salvatti.pl trzykrotnie przeprowadzili katechezy misyjne dla młodzieży Liceum Plastycznego w Warszawie przy ul. Smoczej 6.

 

 

30 stycznia 2023 r. Iza i Adam Lisowie na spotkaniach z młodzieżą podczas lekcji katechezy podzielili się swym doświadczeniem misyjnym z Wenezueli, gdzie byli podczas wakacji 2021 r. W miejscowości Upata prowadzili  zajęcia, tzw. półkolonie dla dzieci i młodzieży, spędzając z nimi czas nie tylko na zabawie, ale także rozwijając ich zdolności i talenty. Mieszkańcy Wenezueli doświadczają wielkiego niedostatku, tym bardziej więc pomoc wolontariuszy była bardzo potrzebna.

 

  Iza i Adam w Wenezueli

 

8 lutego wolontariuszka Salvatti.pl, Renata Łęcka przeprowadziła katechezy misyjne dla młodzieży Liceum Plastycznego w Warszawie, dzieląc się swoim doświadczeniem misyjnym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w miejscowości Brobo. Wraz z dwiema innymi wolontariuszkami Magdą Słomkowską i Magdą Niemiec, odpowiedziała na zaproszenie lekarza pediatry Prof. Asse z Wybrzeża Kości Słoniowej, by wspomóc pracę z dziećmi w przedszkolu. Renata także zajęła się małymi remontami, jak malowanie karuzeli i ścian w salach przedszkolnych (na sposób artystyczny). Wolontariuszki zorganizowały także dla dzieci pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Pokoju do Yamusukro.

 

Oto jeden z wpisów Renaty z Afryki na facebooku: Hmmm… pominięty w postach wczorajszy dzień spędzony w Yamusukro… W strugach deszczu jakich ponoć w sierpniu nigdy tu nie było. Było za to miasto, zupełnie inna Afryka, w której można się zakochać od pierwszego wejrzenia… I święte krokodyle bardzo niebezpieczne… I piękne chwile w Bazylice… I pożegnalna kolacja z tańcami w bardzo katolickim domu 🙂 Proszę pomódlcie się za cudownych gospodarzy, którzy pragną mieć jeszcze własne dziecko, wychowując już trzecie cudze jak najbardziej ukochane własne 🙂

 

 

 

Natomiast dnia 9 lutego 2023 r. dwie wolontariuszki Julitta Zawadzka i Gabrysia Postek przedstawiły młodzieży swoje doświadczenie pracy z dziećmi w szkole sióstr Pallotynek w Masace w Rwandzie, gdzie przebywały w 2021 r. Będąc tam na miejscu włączały się w aktualne zadania misyjne: przygotowywały pomoce dydaktyczne, brały udział w lekcjach jako pomoc nauczyciela oraz na różny sposób wspomagały misję sióstr.

 

 

 

                                                                      Gabrysia i Julitta w Rwandzie

 

Katechezy misyjne są okazją ukazania młodzieży różnych możliwości  pomocy misjom. 

 

 

 

27 stycznia 2023

 

Nasza misja: Wenezuela

 

Nazywamy się Jakub Szymonowicz i Andrzej Chrzanowski. 

 

12 stycznia 2023 r. razem wyruszyliśmy do miejscowości Upata w Wenezueli, by wspomóc miejscowego misjonarza ks. Przemysława Brodowskiego SAC. Nasz wolontariat skupia się na pomocy lokalnej społeczności, wsparciu misjonarzy w ich działaniach. Organizujemy także atrakcje oraz konkursy dla dzieci i spędzamy z nimi dużo czasu.

 

 

Zauważyliśmy, że brakuje tu miejsc, gdzie młodzież mogłaby bezpiecznie i komfortowo uprawiać sport, więc wspólnie podjęliśmy się budowy boiska do piłki nożnej oraz siatkówki, by zapewnić przyzwoite warunki do gry i zabawy.

Razem z ks. Brodowskim często odwiedzamy sąsiednie wioski, by lepiej poznać tutejszych ludzi oraz ich codzienność, która nie jest łatwa.

 

 

 

20 stycznia 2023

W dniach 13-15 stycznia 2023 r. miał miejsce w Laskach pod Warszawą w domu rekolekcyjnym sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża kolejny zjazd formacyjny Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl. Piątkowy wieczór ubogaciło spotkanie z panią Dorotą Petrus, realizatorką dokumentalnych filmów misyjnych… oraz projekcja filmu „Przedpokój do raju” o pracy misjonarza z Boliwii, muzykologa ks. Piotra Nawrota SVD.

 

 

 

 

 

 

 

Wolontariusze uczestniczyli także w zajęciach z panią psycholog oraz mieli okazję posłuchać relacji z misji wolontariuszki Aleksandry Bućko z Rwandy oraz Magdaleny Niemiec, Renaty Łęckiej i Magdaleny Słomkowskiej z Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

 

Ważnym punktem programu było przeżycie nabożeństwa w intencji wszystkich narodów świata u stóp Dzieciątka Jezusa. Tak jak kiedyś mędrcy szli za Gwiazdą szukając Nowonarodzonego Króla, tak dzisiaj ludy i narody ziemi dzięki modlitwie, ofierze i świadectwu nas chrześcijan, mogą odnaleźć drogę do Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Nasza modlitwa za wylosowany kraj i placówkę misyjną ma im w tym dopomóc.

 

 

14 grudnia 2022

Po raz trzeci w tym roku, w dniach od 9 do 11 grudnia Wolontariat Salvatti.pl miał swoje spotkanie formacyjne. W piątek po prezentacji trzech filmów misyjnych w serii „Hagada Misyjna – Tryptyk kreatywny”: Cz. 1. „Pragnienie nie z tego świata – Zanzibar”, Cz. 2. „Indie – świat pełen marzeń”, Cz. 3 „Tęsknota ma smak czekolady” (Wybrzeże Kości Słoniowej), wolontariusze podzielili się swoimi spostrzeżeniami, a następnie przystąpili do pracy wolontaryjnej pakując listy. W sobotę  Adwentowy Dzień Skupienia w duchu nowej ewangelizacji przeprowadził ks. Przemysław Krawiec SAC, a wieczorem o swoich doświadczeniach misyjnych opowiedzieli wolontariusze: Jolanta i Bogdan N., którzy tego roku byli w Ameryce Południowej w Kolumbii w Casa Hogar w Medellin. Natomiast w niedzielę nowych wrażeń dostarczyły opowieści wolontariuszki Agnieszki P., która w 2021 r. była w Wenezueli w Upata wraz z Izą i Adamem L., a w 2022 r. w Boliwii w Quiroga z drugą wolontariuszką Martyną S. Z tą ostatnią misją można się lepiej zapoznać ze strony: Kierunek Boliwia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 grudnia 2022

Wolontariusze Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl aktywnie włączyli się w zorganizowany w dniach od 1 do 3 grudnia 2022 r. w Księgarni na Miodowej bazarek misyjny. Nasza Fundacja zaoferowała swoje eksponaty misyjne polecając m.in. szopki kolumbijskie, kalendarze adwentowe dla dzieci, książki, kawę z Rwandy, jak również wiele innych eksponatów, przywiezionych przez wolontariuszy z placówek misyjnych.

 

 

 

22 listopada 2022

Tym razem Dom Sióstr od Aniołów w Konstancinie-Jeziorna w dniach od 18-20 listopada 2022 r. gościł naszą grupę podczas II zjazdu formacyjnego Wolontariuszy Salvatti.pl. Jak zwykle nie zabrakło świadectw z misji, które w sposób żywy i przekonywujący ukazują misyjną pracę wolontariuszy Salvatti.pl. Swym doświadczeniem misyjnym podzielili się Marta i Bartosz, którzy w 2019 r. byli na Kubie oraz grupa tegorocznych wolontariuszy z Rwandy: Ala, Tadeusz i Piotr. W sposób szczególny wybrzmiał temat Ryzyko zdrowotne i profilaktyka podczas wyjazdów do tropiku, który dokładnie zaprezentował dr medycyny chorób tropikalnych. Wolontariusze zapoznali się także z Pallotyńskimi placówkami misyjnymi, które przybliżył ks. Jerzy Limanówka. Kolejne tematy w formie wykładowej i warsztatowej zostały przedstawione przez panią Monikę Mostowską i s. Annę Miśkowiec.

 

 

 

 

18 października 2022

W dniach 14-16 października 2022 r. w Otwocku k. Warszawy spotkali się na kursie formacyjnym nowi wolontariusze Salvatti.pl, którzy w tym roku pragną się przygotować do wyjazdu misyjnego. Było i twórczo, i zabawnie, interesująco i poważnie. Z różnych stron poznawali pracę misyjną; poprzez świadectwa wolontariuszy: Małgosi S., która była w Rwandzie i Mateusza M., który wraz z kolegami remontował budynek katechetyczny w Etiopii, a także poprzez wykłady i warsztaty. Ks. Jerzy Limanówka, Prezes Fundacji wyjaśnił zasady Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl, a pani Monika Mostowska, Wiceprezes Fundacji zapoznała zgromadzonych z duchem Jakuba Salvatti, darczyńcy i pomysłodawcy w wspieraniu misji w czasach bł. Wincentego Pallottiego. Nowi wolontariusze poznawali się nawzajem, gdyż to właśnie w małych ekipach tej nowej grupy wyruszą wkrótce na misje. Egzotyczne stroje z krajów misyjnych ubogaciły ich udział w  niedzielnej liturgii.