Aktualności

 

 

 

 

V Spotkanie Formacyjne Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl i Wolontariatu Syberyjskiego

SULEJÓWEK : 16-18 lutego 2024

 

Kolejne spotkanie formacyjne miało miejsce w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych w Sulejówku. Niektórzy z nas nie mogli przyjechać i chcemy powiedzieć, że bardzo nam Was brakowało. W programie, jak zwykle, były przewidziane spotkania z wolontariuszami. W sobotę o swojej misji w Rwandzie opowiedział Tadeusz Kołodziejek. Był w Kinoni, gdzie zajmował się głównie pracami remontowymi, a także wspomógł siostry Wincentki, które tam wysoko pod wulkanami, prowadzą szkołę życia dla ponad 100 dziewcząt.

Droga Krzyżowa z rozważaniami misyjnymi i modlitwą za misjonarzy zakończyła pierwszy dzień zjazdu.

W sobotę przeżyliśmy dzień rekolekcyjny, który dla nas prowadził ks. Przemysław Krawiec SAC –  z konferencjami, czasem na medytację i modlitwę oraz z braterskim dzieleniem. Msza św. była zwieńczeniem tego szczególnego czasu odnowy duchowej.

W sobotę wieczór podzieliła się swoim doświadczeniem pracy w Kazachstanie w Kapszagaju (Konajew) Ewa Dżbik, wolontariuszka Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, która już czterokrotnie wyjeżdżała tam na miesięczną pomoc do domu dziecka. Natomiast w niedzielę po Mszy św. przeżywanej ze wspólnotą sióstr domowych, którą odprawił dla nas ks. Jerzy Limanówka SAC, przenieśliśmy się do Wenezueli i Boliwii, gdzie pracowała  Agnieszka Piliszek, wolontariuszka Salvatti.pl.

Rozmowy i ostatnie wskazówki oraz uzgodnienia dotyczące spraw organizacyjnych związane z wyjazdami, udzielone przez Monikę Mostowską, a także s. Annę, zakończyły nasz formacyjny zjazd.

 

 

 

 

14 lutego 2024 – Wyjazd do Rwandy Wiesi i Adama

 

W ostatnią środę wylecieli do Rwandy na swój wolontariat Wiesia i Adam Niściorowie. Już są na miejscu. Będą w Kigali, wspomagając misję księży Pallotynów. Czekamy z niecierpliwością na ich relacje. A oto kilka fotek z podróży.

 

Okęcie.

W samolocie z Europy do Afryki.

W Etiopii w Addis Abebie oczekując na ostatni lot.                                                         A oto już w Rwandzie.

 

 

 

IV Spotkanie Formacyjne Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl i Wolontariatu Syberyjskiego

LASKI : 12-14 stycznia 2024

 

Zimową porą, wśród śniegu, a nawet lekkiego przymrozku stopniowo docieraliśmy do Lasek, do domu rekolekcyjnego Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Tam odbyło się nasze kolejne spotkanie formacyjne przed wyjazdem na wolontariat misyjny.

Piątkowy wieczór zapełniliśmy najpierw pytaniami i  sprawami organizacyjnymi odnośnie naszych przyszłych wyjazdów. Sprawy wyjaśniała Monika Mostowska. Kolejnym punktem programu była prezentacja dotycząca historii i  misyjnego wymiary ruchu ekumenicznego. Jak wiemy, co roku od 18 do 25 stycznia obchodzimy w Kościele Powszechnym Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym też duchu przeżywaliśmy nabożeństwo ekumeniczne w oparciu o teksty przygotowane przez ekipę z Burkina Faso. Towarzyszył nam symboliczny gest obmycia twarzy i rąk, gdyż chrześcijanie tego kraju podają przychodzącym gościom wodę, aby mogli ugasić pragnienie i przemyć zakurzone twarze. Nam też towarzyszyła pokrzepiająca woda miłości i oczyszczająca woda wspólnej modlitwy. 

Sobotę rozpoczęliśmy Mszą św., którą nam odprawił ks. Jerzy Limanówka SAC. Bogate w treści kazanie ożywiło nasz zapał do podejmowania życiowych wyzwań. W dekoracji kapliczki widniało hasło Tygodnia Ekumenicznego 2024: Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27). 

Podczas zjazdu świętowaliśmy też imieniny i urodziny Bogusi.

Przedpołudnie było zagospodarowane przez wykład lekarza, dr Piotra Kajfasza, specjalistę medycyny tropikalnej. Dr Kajfasz jest Medycznym Opiekunem polskich dyplomatów: Wyjazdy do tropiku. Ryzyko zdrowotne i profilaktyka. Po obiedzie s. Angelika Franciszkanka z Lasek, oprowadziła grupę po Laskach, opowiadając o bł. Róży Czackiej, Założycielce Zgromadzenia i dzieła pomocy niewidomym.

Popołudniowe spotkanie z s. Anną FMM dotyczyło formacji ucznia-misjonarza poprzez integrację wszystkich wymiarów naszego życia, wracając do różnych jego etapów. Wieczór został zarezerwowany na spotkanie z wolontariuszami, którzy byli i w Etiopii, i w Rwandzie: Urszula Kacprzak i Tomasz Okoński.

 

Na Niedzielną Eucharystię poszliśmy do Kościółka Sióstr Franciszkanek w Laskach, w której uczestniczyły zarówno siostry, jak i ich podopieczni. Dopełnieniem zjazdu było spotkanie z wolontariuszami: z Tanzanii z Aleksandrą Bućko oraz ze Stefanem Lizakiem, który był w Indiach, chociaż także dwukrotnie w Rwandzie.

 

 

 

 

 

BOŻE NARODZENIE 2023

 

 

 

Wolontariat Salvatti.pl dla Potrzebujących na Wigilii w Teatrze Kamienica w Warszawie

 

Już po raz kolejny wolontariusze Salvatti.pl zaangażowali się w pomoc podczas Wigilii dla Potrzebujących, zorganizowanej przez Teatr Kamienica. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Założyciel Teatru, pan Emilian Kamiński. Renata Łęcka, Gabrysia Postek i Tomasz Okoński z wielką radością i oddaniem obsługiwali stanowisko z ciasteczkami, a także z książkami, które były w prezencie dla Potrzebujących. To wydarzenie skupiło bardzo dużo ludzi. Widać było uśmiechy na twarzy, zaangażowanie w śpiew kolęd, rozmowy. Oby takich chwil było jak najwięcej.

 

Trzeci zjazd formacyjny Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl, Sulejówek, 8-10 grudnia 2023

 

Kolejny zjazd formacyjny, to kolejny etap naszej formacji misyjnej. Tym razem wolontariuszom towarzyszyła pani psycholog, która w sobotę realizowała swój program spotkania z nimi.

 

Ale już w piątek pani Dorota Petrus barwnie ukazała arkana swojej pracy jako reżyserki filmów misyjnych, odpowiadając na liczne pytania wolontariuszy. Również dwie ekipy wolontariuszy (jak zawsze) podzieliły się swoim doświadczeniem pracy na misjach.

 

W sobotę wieczór Kuba Szymonowicz  i Andrzej Chrzanowski przybliżyli realia swej misji w Upata w Wenezueli.

 

Natomiast w niedzielę Ala Buczkowska i Piotr Bednarczyk opowiadali o swym wolontariacie w Rwandzie 2022 i w Kolumbii 2023.

 

Ważnym punktem programu było pakowanie listów na Boże Narodzenie do Dobroczyńców misji! Zrobiliśmy fajną robotę! 4 tysiące listów!

 

Zjazd był bardzo udany. Czekamy na kolejny!

 

W ogóle to już myślimy o naszych wyjazdach!

 

 

 

 

Pożegnanie Wolontariuszki Małgorzaty Gołębiowskiej

 

W dniu 1 grudnia 2023 r. pożegnaliśmy Uroczystą Mszą Świętą Pogrzebową naszą Wolontariuszkę Małgosię Gołębiowską, która zmarła 26 października w Tygodniu Misyjnym ’23 r. na swoim wolontariacie w Kamerunie, gdzie odważnie i z wielkim poświęceniem pełniła swą misję. Małgosiu, dziękujemy Ci za Twoje poświęcenie, odwagę, wielką dyspozycyjność, uważność na potrzeby drugiego człowieka, za Twoją miłość i delikatność. Niech Bóg wynagrodzi Cię radosnym przebywaniem w Jego bliskości w Niebie!

 

 

 

Stanowisko Salvatti.pl w Galerii Arkadia

 

Z radością dzielimy się z Wami, że od listopada 2023 można odwiedzić nasze stanowisko Amakuru w Arkadii. Załączamy kilka fajnych zdjęć, które mówią same za siebie.

 

 

 

Bazarek Misyjny w Księgarni na ul. Miodowej w Warszawie 

 

Wolontariusze Salvatti.pl, podobnie jak rok temu, pomogli w sprzedaży przedświątecznej na Bazarku Misyjnym zorganizowanym w Księgarni Katolickiej na ul. Miodowej w Warszawie. Dziękujemy Wiesi i Markowi, którzy dzielnie podjęli to zadanie, za poświęcony czas i serce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listopadowe spotkanie formacyjne Wolontariatu Salvatti.pl: 10-12.11.2023

Ożarów Mazowiecki, Dom Rekolekcyjny Misjonarzy Krwi Chrystusa

 

 

Spotkanie było bardzo intensywne, jak zwykle, bez dłuższych przerw. Mamy nowych członków, więc był najpierw czas na powiedzenie kilku zdań o sobie dla zawiązania wspólnoty. W piątkowy wieczór poznawaliśmy placówki misyjne przedstawione w Filmach: MISYJNA HAGADA – TRYPTYK KREATYWNY. W sobotę rano rozpoczęliśmy dzień Mszą św., którą sprawował dla nas ks. Andrzej Danilewicz SVD, z którym potem mieliśmy bardzo ciekawy wykład na temat zasad robienia dobrych zdjęć! O typowych postawach, które stosujemy w konfliktach mówiła s. Anna FMM, co było poprzedzone pracą warsztatową z bajkami misyjnymi.

 

Natomiast po obiedzie gościliśmy wolontariuszki z Kazachstanu Marysię i Olgę, które opowiadały o swojej misji w Oziornoje. Razem z nimi była w Kazachstanie również Eleonora. Na obrazach maryjnych po lewej: Matka Boża Wielkiego Stepu, ikona przeznaczona do Sanktuarium Narodowego Królowej Pokoju w Oziornoje w północnej części kraju. „Matka Boża i Dzieciątko Jezus mają rysy kazachskie”. Po prawej: Matka Boża karmiąca rybami.

 

 

Kolejnym gościem był pan konsul, Sławomir K., który przedstawił zasady bezpiecznego pobytu Polaka za granicą.

A wieczorem nastąpił dalszy ciąg prezentacji pallotyńskich placówek misyjnych. Wspólny wieczorny różaniec zakończył nasze dni pracy zarówno w piątek, jak i w sobotę.

 

Niedzielę uczciliśmy poranną Mszą św. odprawioną w języku francuskim przez ks. Martin Simpore z Burkina Faso. Przed południem swoim doświadczeniem w Kolumbii podzielili się Jola i Bogdan N., a Monika Mostowska zakończyła zjazd przedstawieniem duchowości Jakuba Salvati.

 

 

 

 

Misja Renaty w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie 

 

Na zaproszenie Pani katechetki Marzeny, nasza wolontariuszka Renata Łęcka w poniedziałek i środę 6 i 8 listopada 2023 prowadziła katechezy dla dzieci i młodzieży poświęcone misjom. Opowiadała o swojej misji na Wybrzeżu Kości Słoniowej w miejscowości Brobo, gdzie była w 2022 r. pomagając dzieciom w przedszkolu z klasami integracyjnymi. Katecheza w szkole muzycznej przebiegała w cudownej atmosferze, jak pisze Renatka, z cudownymi ludźmi i świetnymi dziećmi. Były to ciekawe spotkania, czasem grupy mieszane (najmłodsi z pierwszej, najstarsi z ósmej), ale wszystko przebiegało wspaniale. „Dzieci bardzo się przygotowały, bo organizacja p. Marzeny jest fenomenalna. Mam pół samochodu darów w postaci kredek, kolorowanek, pluszaków, laurek dla dzieci – tego czego nam najbardziej brakowało na WKS, więc mogę spokojnie zapakować ze dwie, nawet trzy ogromne walizki wolontariusza i … w drogę :).”

 

 

 

Spotkania z młodzieżą szkół średnich w Amakuru

 

  • 6 listopada 2023 wolontariuszka Agnieszka Piliszek przeprowadziła spotkanie dla I klasy młodzieży licealnej, która wraz z nauczycielkami zagościła u nas w Amakuru, by posłuchać relacji Agnieszki o misjach w Boliwii i Wenezueli (2021, 2022). Opowiadania o pracy z dziećmi, przygotowaniu dzieci do sakramentu I Komunii w Boliwii oraz szereg refleksji z misji z Wenezueli, niezmiernie ubogaciły słuchaczy.

    Dopełnieniem tego przekazu była szczegółowa informacja Dawida Sobarni o warunkach udziału w wolontariacie, na czym polega formacja i jej przebieg.

 

 

 

 

 

  • 27 października 2023 w ramach trwającego jeszcze Tygodnia Misyjnego, który odbywał się pod hasłem: Misje sercem Kościoła, nasz wolontariusz Adam Lis spotkał się z młodzieżą licealną, by opowiedzieć im o swoim doświadczeniu pracy i misji w Wenezueli w 2021 r. Intensywna praca z dziećmi w Upata podczas półkolonii zorganizowanych przez wolontariuszy Salvatti.pl, a także opowieści o życiu i kulturze tamtejszej ludności, zaciekawiły słuchaczy i zachęciły do wielu pytań.


Niech ten misyjny temat pracuje w ich sercach i umysłach. Młodzi lubią wyzwania, a misje to wielka przygoda! 

 

 

 

 

 

 

 

13 października 2023 obchody 15-lecia Fundacji Salvatti.pl

 

Na spotkaniu z okazji jubileuszu w Warszawskiej Operze Kameralnej Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl zaprezentowała nowe oblicze działań charytatywnych na rzecz misji. Zaprosiła na wirtualną wędrówkę do Afryki i przedstawiła wirtualnego asystenta, działającego w oparciu o sztuczną inteligencję.

W trakcie urodzinowej można było udać się w podróż po Pallotyńskim Centrum Nadziei w Kibilizi w Rwandzie. Jest to centrum dla dzieci z niepełnosprawnościami, gdzie podopieczni nie tylko korzystają z rehabilitacji i fizjoterapii, by zniwelować wady rozwojowe, ale też uczą się pisać, czytać, a także uczestniczą w warsztatach rękodzielniczych, gdzie uczą się szyć, wyplatać serwetki z liści bananowca, misy i kosze z trawy oraz robią biżuterię. Dzięki temu mają szansę zarobić na swoje utrzymanie w życiu dorosłym.

Nie zabrakło tańców afrykańskich.

 

 

Nowa Edycja Wolontariatu Misyjnego 2023

 

I Spotkanie Formacyjne Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl odbyło się w Otwocku w dniach 6-8 października 2023 r. Uczestniczyło w nim 17 nowych kandydatów do wolontariatu. Były także osoby zainteresowane tzw. Wolontariatem Syberyjskim, czyli przygotowaniem się do wyjazdu na Wschód w ramach Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Ks. Jerzy Limanówka SAC przedstawił Zasady Wyjazdu, a pani Monika Mostowska ukazała w jaki sposób wolontariusz może stać się  „menadżerem własnego wyjazdu misyjnego”.

Gość spotkania pan Michał Żakowski, dziennikarz podzielił się doświadczeniami swojej pracy, w jaki sposób znając kulturę rozmówcy, zachować wobec niego szacunek i jednocześnie wypełnić swoje zadanie i misję. Wolontariuszki Ewa i Lidia opowiedziały o wolontariacie w Indiach w Phuvkiu w Stanie Nagaland, a natomiast Gabrysia i Julitta mówiły o swej pracy w Rwandzie.

 

 

 

 

 

 

 

19 czerwca 2023

 

 

19 czerwca w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej Nr 6 w Ząbkach odbył się Wieczór Afrykański zorganizowany przez Gospodarzy – SP6 oraz przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl.

 

Wystąpiła Grupa Taneczna z Rwandy oraz skrzypaczka Alicja Buczkowska z Inowrocławia, ubogacając Program swoim koncertem.

 

Alicja jest Wolontariuszką Salvatti.pl i w 2022 r. była w Rwandzie. W obecnym roku 2023 wyjeżdża na wolontariat do Kolumbii.

 

 

Dochód z Wieczoru Afrykańskiego przeznaczony zostanie  na budowę Przedszkola Integracyjnego w Brobo na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

 

 

 

 

 

17 czerwca 2023

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i uśmiechnięci ludzie
Podczas wyjazdu do Rwandy, Monika Mostowska Wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl, odwiedziła Pallotyńskie Centrum Nadziei w Kibilizi w Rwandzie, wspierane przez Salvatti.pl. Monika dzieli się  – Wspieramy dzieciaki z niepełnosprawnościami. Dzięki temu nie muszą być ukrywane w domu i będą miały szansę na samodzielne życie. .
Dzieciaki mają zapewnioną profesjonalną opiekę, nauczycieli, rehabilitantów oraz mają specjalne warsztaty zawodowe, gdzie uczą się m.in. szyć i tworzyć różne rękodzieła w celu ich sprzedaży.
W Amakuru – sklep i kawiarnia, można również zakupić rzeczy pochodzące z Centrum Nadziei #misje#dzieci#pomagamy

 

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i dzieckoMoże być zdjęciem przedstawiającym 7 osób

 

 

17 maja 2023 

 

 

17 maja 2023 Wiceprezes Fundacji Salvatti.pl, Pani Monika Mostowska wraz z Martinem Kubwimana z Rwandy, który aktualne studiuje w Polsce i przebywa tu wraz ze swoją rodziną, przeprowadzili spotkanie misyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6 w Ząbkach przy ul. Dzikiej 36. Była to miłe i ciekawe spotkanie, które przybliżyło kulturę i zwyczaje Rwandy oraz innych krajów misyjnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medal dla Fundacji Salvatti.pl

 

Chcemy przypomnieć, że 21 października 2021 r. ks. Jerzy Limanówka SAC, Prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, odebrał Medal Benemerenti in opere evangelizationis przyznany przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, w kategorii „pomoc materialna i finansowa misjom”. Uroczystość odbyła się w Częstochowie w auli Jana Pawła II. Wręczenia Medalu dokonali Biskupi: Bp Jerzy  Mazur SVD – ówczesny Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Bp Jan Piotrowski – ówczesny Przewodniczący Kapituły Medalu Benemerenti in opere evangelizationis, obecny Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

 

 

Byli obecni wolontariusze Salvatti.pl: Małgorzata Siemiątkowska wolontariuszka z Rwandy, Agnieszka Piliszek wolontariuszka z Wenezueli oraz br. Wojciech Bieliński SAC, wcześniejszy wolontariusz z Rwandy wraz z s. Anną Miśkowiec, koordynatorem Wolontariatu Salvatti.pl.

 

 

 

5.06.2023

AUTOBUS MARZEŃ

 

Od poniedziałku 5 czerwca trwa pakowanie listów do darczyńców Fundacji Salvatti.pl. Tym razem pragniemy uzbierać fundusze na zakup autobusu dla dzieci w Kinoni w Rwandzie. 

Wolontariusze chętnie pomagają przy pakowaniu listów, jak ci oto poniżej: Asia, Martin i Marek. Nasze kamery nie wszystkich zdołały uchwycić. Ale Wszystkim bardzo dziękujemy za okazaną pomoc!

 

 

 

 

 

 

3.06. 2023

 

 

 

Pallotyński Sekretariat Misyjny Prowincji Chrystusa Króla zorganizował konferencję misjologiczną z okazji 50-lecia działalności misyjnej
Księży Pallotynów w Rwandzie 

 

 

 

 

 

 

3 czerwca 2023 r. w siedzibie Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach, przy ul. Wilczej 8 odbyła się Konferencja Misjologiczna poświęcona refleksji nad działalnością misyjną pallotynów w Rwandzie. Był to czas wspólnego świętowania oraz dziękczynienia wraz z misjonarzami za owoce posługi ewangelizacyjnej w Afryce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28.05.2023

 

Stoisko misyjne  Salvatti.pl w Parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego Księży Pallotynów w Otwocku

 

Wolontariuszka Salvatti.pl Małgorzata Gołębiowska w dniu 28 maja 2023 r. przygotowała stoisko misyjne w postaci pięknie udekorowanego namiotu, w Parafii Księży Pallotynów w Otwocku z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która jest Świętem Patronalnym Parafii. Zarówno wierni zdążający na odpustowe Msze święte, jak również uczestnicy Festynu Parafialnego, mogli odwiedzić nasze stoisko i zaopatrzyć się nie tylko w Kawę Salvatti, ale także w różne artykuły misyjne.

Małgorzata w tym roku planuje jechać na misje do Kamerunu, do miejscowości Bertoua, gdzie wspomoże posługę misyjną świeckiej misjonarki Pani Ewy Gawin, zajmującej się rehabilitacją dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

 

W obsłudze stanowiska podczas trwającego festynu misyjnego Małgorzacie pomagali jej przyjaciele i znajomi: Monika, Renata i Darek.

 

Dziękujemy Wam wszystkim za otwarte serca i gotowość wspierania misji!

 

 

 

 

Wielkanoc 2023

 

 

 

 

 

 

Weekend Formacyjny Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl

Otwock 17-19 marca 2023

 

To był niepowtarzalny i bardzo  twórczy czas, który rozpoczęliśmy pracą i modlitwą w piątkowy wieczór, a zakończyliśmy w niedzielę wręczeniem krzyży misyjnych wolontariuszom tegorocznej edycji Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl. W piątek wieczór w ramach naszej pracy wolontariackiej pakowaliśmy listy do dobroczyńców Fundacji. Ostatnie chwile dnia spędziliśmy w Kaplicy na Nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

 

Sobota była bardzo bogata w przeżycia i w wymagające zadania. Po Mszy świętej porannej odprawionej przez ks. Jerzego Limanówkę, Prezesa Fundacji i po śniadanku, stawiliśmy się w ogrodzie Parafialnym Księży Pallotynów w Otwocku przy ul. Żeromskiego 6 na zajęciach survivalu. Pan Maciej Tracz prowadził zajęcia z survivalu i samoobrony, by przygotować wolontariuszy do niespodziewanych sytuacji, które mogą ich zaskoczyć na placówkach misyjnych. Było oznaczanie współrzędnych na mapie, szukanie wyznaczanych punktów w terenie posługując się mapą oraz wiele innych intersujących działań. Także z bronią. Pod wieczór były zajęcia z samoobrony. Czas po kolacji nie był wolny. Mimo zmęczenia kończyliśmy pakowanie listów i się udało.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W niedzielny poranek zjedliśmy wspólnie śniadanie. Na Mszy świętej parafialnej o godz. 9.30 w Kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego Księży Pallotynów w Otwocku odbyło się uroczyste wręczenie krzyży misyjnych naszym wolontariuszom. Krzyż przyjęli: Chmielewski Marek, Cichocka Lidia, Gołębiowska Małgorzata, Milanowska Ewa, Szafrański Łukasz, Ślusarczyk Wojciech, Ziomko Marcin, Gałwa Maria, Aleksandra Bućko.

 

Kraje, do których pojadą to: Rwanda, Kamerun, Tanzania, Kolumbia, Indie. Ks. Jerzy Limanówka w wygłoszonej homilii podkreślił biblijne znaczenie słów: posłanie i bycie posłanym. Ewangelia nie dotarłaby do tylu zakątków ziemi, gdyby konkretni ludzie nie odpowiedzieli na wezwanie Boga. To misjonarze wyruszają aż po krańce ziemi, a także wolontariusze, którzy odkryli w sobie powołanie misyjne. Po tym uroczystym i doniosłym wydarzeniu, które dokonało się w obliczu Boga i wspólnoty parafialnej, było małe świętowanie we własnym gronie.

 

Niech ten MISYJNY KRZYŻ umacnia nas na wszystkich drogach, do których Bóg nas posyła i jeszcze pośle!

 

 

 

 

 

14 marca 2023 

Katechezy misyjne w XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie

 

Wolontariuszka Salvatti.pl Anna Szkudlarek w dniu 14 marca była gościem na katechezach misyjnych w XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie, które mieści się przy ul. Madalińskiego 22. Prowadzący w tym liceum lekcje religii  ks. Mieczysław Jóźwiak zaprosił wolontariuszy Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, którzy już od lat po wcześniejszym przygotowaniu pomagają jako wolontariusze na różnych placówkach w wielu miejscach świata, by podzielili się swoim doświadczeniem.

 

 

Anna Szkudlarek w 2021 r. była w Rwandzie w Ruhango, w centrum duszpasterskim księży pallotynów przy Sanktuarium Jezusa Miłosiernego. Ania zajmowała się animacją grup dziecięcych oraz wszelką pomocą przy Sanktuarium w Ruhango. Odwiedzając w Rwandzie różne szkoły zarówno publiczne, jak i prywatne, podzieliła się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Różnice między szkołą publiczną a prywatną w Rwandzie są ogromne. Na pierwszy rzut oka sam budynek bardzo się różni, w publicznej są małe sale i dużo dzieci w klasie. Stare ławki to najczęściej jedyne wyposażenie. W prywatnych mamy mniejsze klasy, ładne sale, eleganckie mundurki. Niestety podobne różnice są także w samym poziomie nauczania. W szkołach publicznych właściwie nie ma języków obcych, nauczyciel angielskiego często przeplata ten język z lokalnym kinyarwanda. Dzieci nie chcą się zawsze uczyć, a nauczycielom ciężko jest opanować klasę ok. 50 osób. W prywatnych szkołach są mniejsze klasy, więcej nauczycieli, jest dobry poziom nauczania, i oczywiście obowiązkowo angielski i francuski – dzieci po skończeniu takiej szkoły są tak naprawdę trzyjęzyczne.”

 

 

 

 

 

 

22 lutego 2023

V Spotkanie Formacyjne  Wolontariatu Misyjnego Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl

 

 

 

W dniach 17-19 lutego 2023 r. w Otwocku, w domu rekolekcyjnym Księży Pallotynów miało miejsce V Spotkanie Formacyjne  Wolontariatu Misyjnego Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

W pierwszy wieczór naszego zjazdu gościliśmy br. Wojciecha Bielińskiego SAC, który był wolontariuszem Salvatti.pl w Rwandzie oraz kl. Paulino SAC, Koreańczyka, który jest klerykiem III roku seminarium duchownego w Ołtarzewie. Każdy z gości podzielił się swoją historią powołania i spotkania z misjami.

 

 

 

Program sobotni rozpoczęliśmy Mszą świętą, którą odprawił dla nas ks. Jerzy Limanówka SAC. Następnie problematykę misyjną pod hasłem: Indie – misje dla zdecydowanych, poruszył Stefan Lizak, wolontariusz z Indii z 2018 r., a obecnie pracownik Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

   

 

Popołudnie zostało zagospodarowane przez Tomasza Lendo, który na podstawie własnych doświadczeń przedstawił wolontariuszom Salvatti.pl zagadnienia z fotografiki zgodnie z tematem: Kochać co się fotografuje czy fotografować, co się kocha? Od eseju do fotoreportażu.

Nie zabrakło też spotkania z ks. Jerzym Limanówką, który jeszcze raz przypomniał nam zasady wyjazdu wolontaryjnego w ramach Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

Natomiast w niedzielę 19 lutego Katarzyna Gołębiowska podzieliła się swoją pracą misyjną w Kamerunie, gdzie jako wolontariuszka Salvatti.pl była w 2021 r.

 

 

Wszystkie te spotkania były niezwykle ciekawe i bardzo pomocne w procesie przygotowywania się do wyjazdu misyjnego. W całości zjazdu, w tej naszej raczej kameralnej grupie, doświadczyliśmy radości spotkania, wzajemnego dzielenia oraz entuzjazmu i wsparcia.

 

 

 

10 lutego 2023

Katechezy misyjne w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie

 

Na zaproszenie pani Magdaleny Wożniak, katechetki, Wolontariusze Salvatti.pl trzykrotnie przeprowadzili katechezy misyjne dla młodzieży Liceum Plastycznego w Warszawie przy ul. Smoczej 6.

 

 

30 stycznia 2023 r. Iza i Adam Lisowie na spotkaniach z młodzieżą podczas lekcji katechezy podzielili się swym doświadczeniem misyjnym z Wenezueli, gdzie byli podczas wakacji 2021 r. W miejscowości Upata prowadzili  zajęcia, tzw. półkolonie dla dzieci i młodzieży, spędzając z nimi czas nie tylko na zabawie, ale także rozwijając ich zdolności i talenty. Mieszkańcy Wenezueli doświadczają wielkiego niedostatku, tym bardziej więc pomoc wolontariuszy była bardzo potrzebna.

 

  Iza i Adam w Wenezueli

 

8 lutego wolontariuszka Salvatti.pl, Renata Łęcka przeprowadziła katechezy misyjne dla młodzieży Liceum Plastycznego w Warszawie, dzieląc się swoim doświadczeniem misyjnym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w miejscowości Brobo. Wraz z dwiema innymi wolontariuszkami Magdą Słomkowską i Magdą Niemiec, odpowiedziała na zaproszenie lekarza pediatry Prof. Asse z Wybrzeża Kości Słoniowej, by wspomóc pracę z dziećmi w przedszkolu. Renata także zajęła się małymi remontami, jak malowanie karuzeli i ścian w salach przedszkolnych (na sposób artystyczny). Wolontariuszki zorganizowały także dla dzieci pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Pokoju do Yamusukro.

 

Oto jeden z wpisów Renaty z Afryki na facebooku: Hmmm… pominięty w postach wczorajszy dzień spędzony w Yamusukro… W strugach deszczu jakich ponoć w sierpniu nigdy tu nie było. Było za to miasto, zupełnie inna Afryka, w której można się zakochać od pierwszego wejrzenia… I święte krokodyle bardzo niebezpieczne… I piękne chwile w Bazylice… I pożegnalna kolacja z tańcami w bardzo katolickim domu Proszę pomódlcie się za cudownych gospodarzy, którzy pragną mieć jeszcze własne dziecko, wychowując już trzecie cudze jak najbardziej ukochane własne

 

 

 

Natomiast dnia 9 lutego 2023 r. dwie wolontariuszki Julitta Zawadzka i Gabrysia Postek przedstawiły młodzieży swoje doświadczenie pracy z dziećmi w szkole sióstr Pallotynek w Masace w Rwandzie, gdzie przebywały w 2021 r. Będąc tam na miejscu włączały się w aktualne zadania misyjne: przygotowywały pomoce dydaktyczne, brały udział w lekcjach jako pomoc nauczyciela oraz na różny sposób wspomagały misję sióstr.

 

 

 

                                                                      Gabrysia i Julitta w Rwandzie

 

Katechezy misyjne są okazją ukazania młodzieży różnych możliwości  pomocy misjom. 

 

 

 

27 stycznia 2023

 

Nasza misja: Wenezuela

 

Nazywamy się Jakub Szymonowicz i Andrzej Chrzanowski. 

 

12 stycznia 2023 r. razem wyruszyliśmy do miejscowości Upata w Wenezueli, by wspomóc miejscowego misjonarza ks. Przemysława Brodowskiego SAC. Nasz wolontariat skupia się na pomocy lokalnej społeczności, wsparciu misjonarzy w ich działaniach. Organizujemy także atrakcje oraz konkursy dla dzieci i spędzamy z nimi dużo czasu.

 

 

Zauważyliśmy, że brakuje tu miejsc, gdzie młodzież mogłaby bezpiecznie i komfortowo uprawiać sport, więc wspólnie podjęliśmy się budowy boiska do piłki nożnej oraz siatkówki, by zapewnić przyzwoite warunki do gry i zabawy.

Razem z ks. Brodowskim często odwiedzamy sąsiednie wioski, by lepiej poznać tutejszych ludzi oraz ich codzienność, która nie jest łatwa.

 

 

 

20 stycznia 2023

W dniach 13-15 stycznia 2023 r. miał miejsce w Laskach pod Warszawą w domu rekolekcyjnym sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża kolejny zjazd formacyjny Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl. Piątkowy wieczór ubogaciło spotkanie z panią Dorotą Petrus, realizatorką dokumentalnych filmów misyjnych… oraz projekcja filmu „Przedpokój do raju” o pracy misjonarza z Boliwii, muzykologa ks. Piotra Nawrota SVD.

 

 

 

 

 

 

 

Wolontariusze uczestniczyli także w zajęciach z panią psycholog oraz mieli okazję posłuchać relacji z misji wolontariuszki Aleksandry Bućko z Rwandy oraz Magdaleny Niemiec, Renaty Łęckiej i Magdaleny Słomkowskiej z Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

 

Ważnym punktem programu było przeżycie nabożeństwa w intencji wszystkich narodów świata u stóp Dzieciątka Jezusa. Tak jak kiedyś mędrcy szli za Gwiazdą szukając Nowonarodzonego Króla, tak dzisiaj ludy i narody ziemi dzięki modlitwie, ofierze i świadectwu nas chrześcijan, mogą odnaleźć drogę do Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Nasza modlitwa za wylosowany kraj i placówkę misyjną ma im w tym dopomóc.

 

 

14 grudnia 2022

Po raz trzeci w tym roku, w dniach od 9 do 11 grudnia Wolontariat Salvatti.pl miał swoje spotkanie formacyjne. W piątek po prezentacji trzech filmów misyjnych w serii „Hagada Misyjna – Tryptyk kreatywny”: Cz. 1. „Pragnienie nie z tego świata – Zanzibar”, Cz. 2. „Indie – świat pełen marzeń”, Cz. 3 „Tęsknota ma smak czekolady” (Wybrzeże Kości Słoniowej), wolontariusze podzielili się swoimi spostrzeżeniami, a następnie przystąpili do pracy wolontaryjnej pakując listy. W sobotę  Adwentowy Dzień Skupienia w duchu nowej ewangelizacji przeprowadził ks. Przemysław Krawiec SAC, a wieczorem o swoich doświadczeniach misyjnych opowiedzieli wolontariusze: Jolanta i Bogdan N., którzy tego roku byli w Ameryce Południowej w Kolumbii w Casa Hogar w Medellin. Natomiast w niedzielę nowych wrażeń dostarczyły opowieści wolontariuszki Agnieszki P., która w 2021 r. była w Wenezueli w Upata wraz z Izą i Adamem L., a w 2022 r. w Boliwii w Quiroga z drugą wolontariuszką Martyną S. Z tą ostatnią misją można się lepiej zapoznać ze strony: Kierunek Boliwia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 grudnia 2022

Wolontariusze Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl aktywnie włączyli się w zorganizowany w dniach od 1 do 3 grudnia 2022 r. w Księgarni na Miodowej bazarek misyjny. Nasza Fundacja zaoferowała swoje eksponaty misyjne polecając m.in. szopki kolumbijskie, kalendarze adwentowe dla dzieci, książki, kawę z Rwandy, jak również wiele innych eksponatów, przywiezionych przez wolontariuszy z placówek misyjnych.

 

 

 

22 listopada 2022

Tym razem Dom Sióstr od Aniołów w Konstancinie-Jeziorna w dniach od 18-20 listopada 2022 r. gościł naszą grupę podczas II zjazdu formacyjnego Wolontariuszy Salvatti.pl. Jak zwykle nie zabrakło świadectw z misji, które w sposób żywy i przekonywujący ukazują misyjną pracę wolontariuszy Salvatti.pl. Swym doświadczeniem misyjnym podzielili się Marta i Bartosz, którzy w 2019 r. byli na Kubie oraz grupa tegorocznych wolontariuszy z Rwandy: Ala, Tadeusz i Piotr. W sposób szczególny wybrzmiał temat Ryzyko zdrowotne i profilaktyka podczas wyjazdów do tropiku, który dokładnie zaprezentował dr medycyny chorób tropikalnych. Wolontariusze zapoznali się także z Pallotyńskimi placówkami misyjnymi, które przybliżył ks. Jerzy Limanówka. Kolejne tematy w formie wykładowej i warsztatowej zostały przedstawione przez panią Monikę Mostowską i s. Annę Miśkowiec.

 

 

 

 

18 października 2022

W dniach 14-16 października 2022 r. w Otwocku k. Warszawy spotkali się na kursie formacyjnym nowi wolontariusze Salvatti.pl, którzy w tym roku pragną się przygotować do wyjazdu misyjnego. Było i twórczo, i zabawnie, interesująco i poważnie. Z różnych stron poznawali pracę misyjną; poprzez świadectwa wolontariuszy: Małgosi S., która była w Rwandzie i Mateusza M., który wraz z kolegami remontował budynek katechetyczny w Etiopii, a także poprzez wykłady i warsztaty. Ks. Jerzy Limanówka, Prezes Fundacji wyjaśnił zasady Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl, a pani Monika Mostowska, Wiceprezes Fundacji zapoznała zgromadzonych z duchem Jakuba Salvatti, darczyńcy i pomysłodawcy w wspieraniu misji w czasach bł. Wincentego Pallottiego. Nowi wolontariusze poznawali się nawzajem, gdyż to właśnie w małych ekipach tej nowej grupy wyruszą wkrótce na misje. Egzotyczne stroje z krajów misyjnych ubogaciły ich udział w  niedzielnej liturgii.