Aktualności

 

19 czerwca 2023

 

 

19 czerwca w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej Nr 6 w Ząbkach odbył się Wieczór Afrykański zorganizowany przez Gospodarzy – SP6 oraz przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl.

 

Wystąpiła Grupa Taneczna z Rwandy oraz skrzypaczka Alicja Buczkowska z Inowrocławia, ubogacając Program swoim koncertem.

 

Alicja jest Wolontariuszką Salvatti.pl i w 2022 r. była w Rwandzie. W obecnym roku 2023 wyjeżdża na wolontariat do Kolumbii.

 

 

Dochód z Wieczoru Afrykańskiego przeznaczony zostanie  na budowę Przedszkola Integracyjnego w Brobo na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

 

 

 

 

 

17 czerwca 2023

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i uśmiechnięci ludzie
Podczas wyjazdu do Rwandy, Monika Mostowska Wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl, odwiedziła Pallotyńskie Centrum Nadziei w Kibilizi w Rwandzie, wspierane przez Salvatti.pl. Monika dzieli się  – Wspieramy dzieciaki z niepełnosprawnościami. Dzięki temu nie muszą być ukrywane w domu i będą miały szansę na samodzielne życie. 🥰.
Dzieciaki mają zapewnioną profesjonalną opiekę, nauczycieli, rehabilitantów oraz mają specjalne warsztaty zawodowe, gdzie uczą się m.in. szyć i tworzyć różne rękodzieła w celu ich sprzedaży.
W Amakuru – sklep i kawiarnia, można również zakupić rzeczy pochodzące z Centrum Nadziei 😊#misje#dzieci#pomagamy

 

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i dzieckoMoże być zdjęciem przedstawiającym 7 osób

 

 

17 maja 2023 

 

 

17 maja 2023 Wiceprezes Fundacji Salvatti.pl, Pani Monika Mostowska wraz z Martinem Kubwimana z Rwandy, który aktualne studiuje w Polsce i przebywa tu wraz ze swoją rodziną, przeprowadzili spotkanie misyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6 w Ząbkach przy ul. Dzikiej 36. Była to miłe i ciekawe spotkanie, które przybliżyło kulturę i zwyczaje Rwandy oraz innych krajów misyjnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medal dla Fundacji Salvatti.pl

 

Chcemy przypomnieć, że 21 października 2021 r. ks. Jerzy Limanówka SAC, Prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, odebrał Medal Benemerenti in opere evangelizationis przyznany przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, w kategorii „pomoc materialna i finansowa misjom”. Uroczystość odbyła się w Częstochowie w auli Jana Pawła II. Wręczenia Medalu dokonali Biskupi: Bp Jerzy  Mazur SVD – ówczesny Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Bp Jan Piotrowski – ówczesny Przewodniczący Kapituły Medalu Benemerenti in opere evangelizationis, obecny Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

 

 

Byli obecni wolontariusze Salvatti.pl: Małgorzata Siemiątkowska wolontariuszka z Rwandy, Agnieszka Piliszek wolontariuszka z Wenezueli oraz br. Wojciech Bieliński SAC, wcześniejszy wolontariusz z Rwandy wraz z s. Anną Miśkowiec, koordynatorem Wolontariatu Salvatti.pl.

 

 

 

5.06.2023

AUTOBUS MARZEŃ

 

Od poniedziałku 5 czerwca trwa pakowanie listów do darczyńców Fundacji Salvatti.pl. Tym razem pragniemy uzbierać fundusze na zakup autobusu dla dzieci w Kinoni w Rwandzie. 

Wolontariusze chętnie pomagają przy pakowaniu listów, jak ci oto poniżej: Asia, Martin i Marek. Nasze kamery nie wszystkich zdołały uchwycić. Ale Wszystkim bardzo dziękujemy za okazaną pomoc!

 

 

 

 

 

 

3.06. 2023

 

 

 

Pallotyński Sekretariat Misyjny Prowincji Chrystusa Króla zorganizował konferencję misjologiczną z okazji 50-lecia działalności misyjnej
Księży Pallotynów w Rwandzie 

 

 

 

 

 

 

3 czerwca 2023 r. w siedzibie Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach, przy ul. Wilczej 8 odbyła się Konferencja Misjologiczna poświęcona refleksji nad działalnością misyjną pallotynów w Rwandzie. Był to czas wspólnego świętowania oraz dziękczynienia wraz z misjonarzami za owoce posługi ewangelizacyjnej w Afryce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28.05.2023

 

Stoisko misyjne  Salvatti.pl w Parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego Księży Pallotynów w Otwocku

 

Wolontariuszka Salvatti.pl Małgorzata Gołębiowska w dniu 28 maja 2023 r. przygotowała stoisko misyjne w postaci pięknie udekorowanego namiotu, w Parafii Księży Pallotynów w Otwocku z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która jest Świętem Patronalnym Parafii. Zarówno wierni zdążający na odpustowe Msze święte, jak również uczestnicy Festynu Parafialnego, mogli odwiedzić nasze stoisko i zaopatrzyć się nie tylko w Kawę Salvatti, ale także w różne artykuły misyjne.

Małgorzata w tym roku planuje jechać na misje do Kamerunu, do miejscowości Bertoua, gdzie wspomoże posługę misyjną świeckiej misjonarki Pani Ewy Gawin, zajmującej się rehabilitacją dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

 

W obsłudze stanowiska podczas trwającego festynu misyjnego Małgorzacie pomagali jej przyjaciele i znajomi: Monika, Renata i Darek.

 

Dziękujemy Wam wszystkim za otwarte serca i gotowość wspierania misji!

 

 

 

 

Wielkanoc 2023

 

 

 

 

 

 

Weekend Formacyjny Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl

Otwock 17-19 marca 2023

 

To był niepowtarzalny i bardzo  twórczy czas, który rozpoczęliśmy pracą i modlitwą w piątkowy wieczór, a zakończyliśmy w niedzielę wręczeniem krzyży misyjnych wolontariuszom tegorocznej edycji Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl. W piątek wieczór w ramach naszej pracy wolontariackiej pakowaliśmy listy do dobroczyńców Fundacji. Ostatnie chwile dnia spędziliśmy w Kaplicy na Nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

 

Sobota była bardzo bogata w przeżycia i w wymagające zadania. Po Mszy świętej porannej odprawionej przez ks. Jerzego Limanówkę, Prezesa Fundacji i po śniadanku, stawiliśmy się w ogrodzie Parafialnym Księży Pallotynów w Otwocku przy ul. Żeromskiego 6 na zajęciach survivalu. Pan Maciej Tracz prowadził zajęcia z survivalu i samoobrony, by przygotować wolontariuszy do niespodziewanych sytuacji, które mogą ich zaskoczyć na placówkach misyjnych. Było oznaczanie współrzędnych na mapie, szukanie wyznaczanych punktów w terenie posługując się mapą oraz wiele innych intersujących działań. Także z bronią. Pod wieczór były zajęcia z samoobrony. Czas po kolacji nie był wolny. Mimo zmęczenia kończyliśmy pakowanie listów i się udało.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W niedzielny poranek zjedliśmy wspólnie śniadanie. Na Mszy świętej parafialnej o godz. 9.30 w Kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego Księży Pallotynów w Otwocku odbyło się uroczyste wręczenie krzyży misyjnych naszym wolontariuszom. Krzyż przyjęli: Chmielewski Marek, Cichocka Lidia, Gołębiowska Małgorzata, Milanowska Ewa, Szafrański Łukasz, Ślusarczyk Wojciech, Ziomko Marcin, Gałwa Maria, Aleksandra Bućko.

 

Kraje, do których pojadą to: Rwanda, Kamerun, Tanzania, Kolumbia, Indie. Ks. Jerzy Limanówka w wygłoszonej homilii podkreślił biblijne znaczenie słów: posłanie i bycie posłanym. Ewangelia nie dotarłaby do tylu zakątków ziemi, gdyby konkretni ludzie nie odpowiedzieli na wezwanie Boga. To misjonarze wyruszają aż po krańce ziemi, a także wolontariusze, którzy odkryli w sobie powołanie misyjne. Po tym uroczystym i doniosłym wydarzeniu, które dokonało się w obliczu Boga i wspólnoty parafialnej, było małe świętowanie we własnym gronie.

 

Niech ten MISYJNY KRZYŻ umacnia nas na wszystkich drogach, do których Bóg nas posyła i jeszcze pośle!

 

 

 

 

 

14 marca 2023 

Katechezy misyjne w XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie

 

Wolontariuszka Salvatti.pl Anna Szkudlarek w dniu 14 marca była gościem na katechezach misyjnych w XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie, które mieści się przy ul. Madalińskiego 22. Prowadzący w tym liceum lekcje religii  ks. Mieczysław Jóźwiak zaprosił wolontariuszy Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, którzy już od lat po wcześniejszym przygotowaniu pomagają jako wolontariusze na różnych placówkach w wielu miejscach świata, by podzielili się swoim doświadczeniem.

 

 

Anna Szkudlarek w 2021 r. była w Rwandzie w Ruhango, w centrum duszpasterskim księży pallotynów przy Sanktuarium Jezusa Miłosiernego. Ania zajmowała się animacją grup dziecięcych oraz wszelką pomocą przy Sanktuarium w Ruhango. Odwiedzając w Rwandzie różne szkoły zarówno publiczne, jak i prywatne, podzieliła się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Różnice między szkołą publiczną a prywatną w Rwandzie są ogromne. Na pierwszy rzut oka sam budynek bardzo się różni, w publicznej są małe sale i dużo dzieci w klasie. Stare ławki to najczęściej jedyne wyposażenie. W prywatnych mamy mniejsze klasy, ładne sale, eleganckie mundurki. Niestety podobne różnice są także w samym poziomie nauczania. W szkołach publicznych właściwie nie ma języków obcych, nauczyciel angielskiego często przeplata ten język z lokalnym kinyarwanda. Dzieci nie chcą się zawsze uczyć, a nauczycielom ciężko jest opanować klasę ok. 50 osób. W prywatnych szkołach są mniejsze klasy, więcej nauczycieli, jest dobry poziom nauczania, i oczywiście obowiązkowo angielski i francuski – dzieci po skończeniu takiej szkoły są tak naprawdę trzyjęzyczne.”

 

 

 

 

 

 

22 lutego 2023

V Spotkanie Formacyjne  Wolontariatu Misyjnego Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl

 

 

 

W dniach 17-19 lutego 2023 r. w Otwocku, w domu rekolekcyjnym Księży Pallotynów miało miejsce V Spotkanie Formacyjne  Wolontariatu Misyjnego Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

W pierwszy wieczór naszego zjazdu gościliśmy br. Wojciecha Bielińskiego SAC, który był wolontariuszem Salvatti.pl w Rwandzie oraz kl. Paulino SAC, Koreańczyka, który jest klerykiem III roku seminarium duchownego w Ołtarzewie. Każdy z gości podzielił się swoją historią powołania i spotkania z misjami.

 

 

 

Program sobotni rozpoczęliśmy Mszą świętą, którą odprawił dla nas ks. Jerzy Limanówka SAC. Następnie problematykę misyjną pod hasłem: Indie – misje dla zdecydowanych, poruszył Stefan Lizak, wolontariusz z Indii z 2018 r., a obecnie pracownik Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

   

 

Popołudnie zostało zagospodarowane przez Tomasza Lendo, który na podstawie własnych doświadczeń przedstawił wolontariuszom Salvatti.pl zagadnienia z fotografiki zgodnie z tematem: Kochać co się fotografuje czy fotografować, co się kocha? Od eseju do fotoreportażu.

Nie zabrakło też spotkania z ks. Jerzym Limanówką, który jeszcze raz przypomniał nam zasady wyjazdu wolontaryjnego w ramach Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

Natomiast w niedzielę 19 lutego Katarzyna Gołębiowska podzieliła się swoją pracą misyjną w Kamerunie, gdzie jako wolontariuszka Salvatti.pl była w 2021 r.

 

 

Wszystkie te spotkania były niezwykle ciekawe i bardzo pomocne w procesie przygotowywania się do wyjazdu misyjnego. W całości zjazdu, w tej naszej raczej kameralnej grupie, doświadczyliśmy radości spotkania, wzajemnego dzielenia oraz entuzjazmu i wsparcia.

 

 

 

10 lutego 2023

Katechezy misyjne w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie

 

Na zaproszenie pani Magdaleny Wożniak, katechetki, Wolontariusze Salvatti.pl trzykrotnie przeprowadzili katechezy misyjne dla młodzieży Liceum Plastycznego w Warszawie przy ul. Smoczej 6.

 

 

30 stycznia 2023 r. Iza i Adam Lisowie na spotkaniach z młodzieżą podczas lekcji katechezy podzielili się swym doświadczeniem misyjnym z Wenezueli, gdzie byli podczas wakacji 2021 r. W miejscowości Upata prowadzili  zajęcia, tzw. półkolonie dla dzieci i młodzieży, spędzając z nimi czas nie tylko na zabawie, ale także rozwijając ich zdolności i talenty. Mieszkańcy Wenezueli doświadczają wielkiego niedostatku, tym bardziej więc pomoc wolontariuszy była bardzo potrzebna.

 

  Iza i Adam w Wenezueli

 

8 lutego wolontariuszka Salvatti.pl, Renata Łęcka przeprowadziła katechezy misyjne dla młodzieży Liceum Plastycznego w Warszawie, dzieląc się swoim doświadczeniem misyjnym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w miejscowości Brobo. Wraz z dwiema innymi wolontariuszkami Magdą Słomkowską i Magdą Niemiec, odpowiedziała na zaproszenie lekarza pediatry Prof. Asse z Wybrzeża Kości Słoniowej, by wspomóc pracę z dziećmi w przedszkolu. Renata także zajęła się małymi remontami, jak malowanie karuzeli i ścian w salach przedszkolnych (na sposób artystyczny). Wolontariuszki zorganizowały także dla dzieci pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Pokoju do Yamusukro.

 

Oto jeden z wpisów Renaty z Afryki na facebooku: Hmmm… pominięty w postach wczorajszy dzień spędzony w Yamusukro… W strugach deszczu jakich ponoć w sierpniu nigdy tu nie było. Było za to miasto, zupełnie inna Afryka, w której można się zakochać od pierwszego wejrzenia… I święte krokodyle bardzo niebezpieczne… I piękne chwile w Bazylice… I pożegnalna kolacja z tańcami w bardzo katolickim domu 🙂 Proszę pomódlcie się za cudownych gospodarzy, którzy pragną mieć jeszcze własne dziecko, wychowując już trzecie cudze jak najbardziej ukochane własne 🙂

 

 

 

Natomiast dnia 9 lutego 2023 r. dwie wolontariuszki Julitta Zawadzka i Gabrysia Postek przedstawiły młodzieży swoje doświadczenie pracy z dziećmi w szkole sióstr Pallotynek w Masace w Rwandzie, gdzie przebywały w 2021 r. Będąc tam na miejscu włączały się w aktualne zadania misyjne: przygotowywały pomoce dydaktyczne, brały udział w lekcjach jako pomoc nauczyciela oraz na różny sposób wspomagały misję sióstr.

 

 

 

                                                                      Gabrysia i Julitta w Rwandzie

 

Katechezy misyjne są okazją ukazania młodzieży różnych możliwości  pomocy misjom. 

 

 

 

27 stycznia 2023

 

Nasza misja: Wenezuela

 

Nazywamy się Jakub Szymonowicz i Andrzej Chrzanowski. 

 

12 stycznia 2023 r. razem wyruszyliśmy do miejscowości Upata w Wenezueli, by wspomóc miejscowego misjonarza ks. Przemysława Brodowskiego SAC. Nasz wolontariat skupia się na pomocy lokalnej społeczności, wsparciu misjonarzy w ich działaniach. Organizujemy także atrakcje oraz konkursy dla dzieci i spędzamy z nimi dużo czasu.

 

 

Zauważyliśmy, że brakuje tu miejsc, gdzie młodzież mogłaby bezpiecznie i komfortowo uprawiać sport, więc wspólnie podjęliśmy się budowy boiska do piłki nożnej oraz siatkówki, by zapewnić przyzwoite warunki do gry i zabawy.

Razem z ks. Brodowskim często odwiedzamy sąsiednie wioski, by lepiej poznać tutejszych ludzi oraz ich codzienność, która nie jest łatwa.

 

 

 

20 stycznia 2023

W dniach 13-15 stycznia 2023 r. miał miejsce w Laskach pod Warszawą w domu rekolekcyjnym sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża kolejny zjazd formacyjny Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl. Piątkowy wieczór ubogaciło spotkanie z panią Dorotą Petrus, realizatorką dokumentalnych filmów misyjnych… oraz projekcja filmu „Przedpokój do raju” o pracy misjonarza z Boliwii, muzykologa ks. Piotra Nawrota SVD.

 

 

 

 

 

 

 

Wolontariusze uczestniczyli także w zajęciach z panią psycholog oraz mieli okazję posłuchać relacji z misji wolontariuszki Aleksandry Bućko z Rwandy oraz Magdaleny Niemiec, Renaty Łęckiej i Magdaleny Słomkowskiej z Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

 

Ważnym punktem programu było przeżycie nabożeństwa w intencji wszystkich narodów świata u stóp Dzieciątka Jezusa. Tak jak kiedyś mędrcy szli za Gwiazdą szukając Nowonarodzonego Króla, tak dzisiaj ludy i narody ziemi dzięki modlitwie, ofierze i świadectwu nas chrześcijan, mogą odnaleźć drogę do Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Nasza modlitwa za wylosowany kraj i placówkę misyjną ma im w tym dopomóc.

 

 

14 grudnia 2022

Po raz trzeci w tym roku, w dniach od 9 do 11 grudnia Wolontariat Salvatti.pl miał swoje spotkanie formacyjne. W piątek po prezentacji trzech filmów misyjnych w serii „Hagada Misyjna – Tryptyk kreatywny”: Cz. 1. „Pragnienie nie z tego świata – Zanzibar”, Cz. 2. „Indie – świat pełen marzeń”, Cz. 3 „Tęsknota ma smak czekolady” (Wybrzeże Kości Słoniowej), wolontariusze podzielili się swoimi spostrzeżeniami, a następnie przystąpili do pracy wolontaryjnej pakując listy. W sobotę  Adwentowy Dzień Skupienia w duchu nowej ewangelizacji przeprowadził ks. Przemysław Krawiec SAC, a wieczorem o swoich doświadczeniach misyjnych opowiedzieli wolontariusze: Jolanta i Bogdan N., którzy tego roku byli w Ameryce Południowej w Kolumbii w Casa Hogar w Medellin. Natomiast w niedzielę nowych wrażeń dostarczyły opowieści wolontariuszki Agnieszki P., która w 2021 r. była w Wenezueli w Upata wraz z Izą i Adamem L., a w 2022 r. w Boliwii w Quiroga z drugą wolontariuszką Martyną S. Z tą ostatnią misją można się lepiej zapoznać ze strony: Kierunek Boliwia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 grudnia 2022

Wolontariusze Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl aktywnie włączyli się w zorganizowany w dniach od 1 do 3 grudnia 2022 r. w Księgarni na Miodowej bazarek misyjny. Nasza Fundacja zaoferowała swoje eksponaty misyjne polecając m.in. szopki kolumbijskie, kalendarze adwentowe dla dzieci, książki, kawę z Rwandy, jak również wiele innych eksponatów, przywiezionych przez wolontariuszy z placówek misyjnych.

 

 

 

22 listopada 2022

Tym razem Dom Sióstr od Aniołów w Konstancinie-Jeziorna w dniach od 18-20 listopada 2022 r. gościł naszą grupę podczas II zjazdu formacyjnego Wolontariuszy Salvatti.pl. Jak zwykle nie zabrakło świadectw z misji, które w sposób żywy i przekonywujący ukazują misyjną pracę wolontariuszy Salvatti.pl. Swym doświadczeniem misyjnym podzielili się Marta i Bartosz, którzy w 2019 r. byli na Kubie oraz grupa tegorocznych wolontariuszy z Rwandy: Ala, Tadeusz i Piotr. W sposób szczególny wybrzmiał temat Ryzyko zdrowotne i profilaktyka podczas wyjazdów do tropiku, który dokładnie zaprezentował dr medycyny chorób tropikalnych. Wolontariusze zapoznali się także z Pallotyńskimi placówkami misyjnymi, które przybliżył ks. Jerzy Limanówka. Kolejne tematy w formie wykładowej i warsztatowej zostały przedstawione przez panią Monikę Mostowską i s. Annę Miśkowiec.

 

 

 

 

18 października 2022

W dniach 14-16 października 2022 r. w Otwocku k. Warszawy spotkali się na kursie formacyjnym nowi wolontariusze Salvatti.pl, którzy w tym roku pragną się przygotować do wyjazdu misyjnego. Było i twórczo, i zabawnie, interesująco i poważnie. Z różnych stron poznawali pracę misyjną; poprzez świadectwa wolontariuszy: Małgosi S., która była w Rwandzie i Mateusza M., który wraz z kolegami remontował budynek katechetyczny w Etiopii, a także poprzez wykłady i warsztaty. Ks. Jerzy Limanówka, Prezes Fundacji wyjaśnił zasady Wolontariatu Misyjnego Salvatti.pl, a pani Monika Mostowska, Wiceprezes Fundacji zapoznała zgromadzonych z duchem Jakuba Salvatti, darczyńcy i pomysłodawcy w wspieraniu misji w czasach bł. Wincentego Pallottiego. Nowi wolontariusze poznawali się nawzajem, gdyż to właśnie w małych ekipach tej nowej grupy wyruszą wkrótce na misje. Egzotyczne stroje z krajów misyjnych ubogaciły ich udział w  niedzielnej liturgii.