Kim jest człowiek? Jakie ma miejsce we Wszechświecie? Jaki jest cel i sens jego życia? Te pytania zadajemy sobie zwłaszcza w czasie Bożego Narodzenia, kiedy Bóg odkrywa przed nami Tajemnicę, którą nie do końca pojmujemy. Nie zostawiajmy tych ważnych pytań bez odpowiedzi. Spróbujmy znaleźć na nie odpowiedź na spotkani z książką „Rozmowy o człowieku” już 14 grudnia o 18:00 w kawiarni Amakuru przy Al. Solidarności 101 W Warszawie (najbliższe przystanki ZTM: Ratusz Arsenał i Kino Femina). Rozmowy o człowieku to zbiór wywiadów z największymi naukowcami świata, m. in. Steven Hawking, Philip Zimbardo, prof. Michał Heller, Jane Goodall, Richard Dawkins o miłości, kłamstwie, kosmosie, futurologii i wielu innych.
O książce:
Nakładem wydawnictwa Demart ukazała się kolejna pozycja z cyklu „Nauka po prostu” – książka pt. „Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami”, zawierająca wywiady z najbardziej znanymi i kontrowersyjnymi naukowcami na świecie. Wszystkie rozmowy przeprowadziła Monika Florek-Mostowska, dziennikarka Radia Warszawa, w którym prowadzi audycję „Wiara i nauka”.
W książce jest m.in. ostatni wywiad, jakiego tuż przed śmiercią w 2008 r. udzielił Arthur Clark, autor książki „2001: odyseja kosmiczna”, pomysłodawca umieszczenia stacji na orbicie okołoziemskiej. Clark mówi na zakończenie rozmowy, że jego największym marzeniem byłoby doczekanie się dowodów na istnienie życia pozaziemskiego.
„Zawsze wierzyłem, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie. Nadal czekamy jednak aż pozaziemskie istoty skontaktują się z nami lub dadzą nam przynajmniej jakiś znak” mówi w wywiadzie Clark. Od jego śmierci nic się nie zmieniło, nadal na te dowody czekamy.
Brytyjski astrofizyk i kosmolog Richard Hawking uważa, że ludzie zamieszkają na innych planetach, jeśli najpierw siebie nie unicestwią. „Powinniśmy poznawać Wszechświat, ponieważ ryzykowne jest wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka. Eksploracja kosmosu jest zatem dobrym pomysłem na przyszłość ludzkości, jeśli chcemy, żeby nasz gatunek przetrwał” – dodaje.
Brytyjska prymatolog Jane Goodall, która zasłynęła badaniami nad szympansami, twierdzi, że rozwój cywilizacji nie jest zasługą inteligencji poszczególnych ludzi. Jej zdaniem, jest to efekt „kolektywnego poznania”. Człowiek jest jedynym gatunkiem, który potrafi wymieniać się myślami, poglądami, informacjami, ideami i emocjami.
„Tylko ludzie potrafią wypracować wspólne rozwiązania w myśl powiedzenie „co dwie głowy, to nie jedna”. Ludzie stawiają sobie wspólne cele i łączą się, żeby je osiągnąć. Wydaje się, że niezwykła zdolność współpracy między ludźmi ewoluowała przede wszystkim po to, żeby usprawnić działanie grupowe i myśleć o sobie nie „ja”, lecz „my” – podkreśla Googall.
Biolog Richard Dawkins, autor książki „Bóg urojony” dzieli ludzi na dwie kategorie: prymitywnych wyznawców religii i światłych, którzy odrzucają wiarę w Boga. O sobie mówi, że jest postchrześcijańskim ateistą. Nie lubi takich piosenek jak „Jingle Bells” czy „White Christmas”. Nie unika jednak określenia „Boże Narodzenie”, uważa jedynie, że wystarczy życzyć sobie „wesołych świat”. Obchodzi Boże Narodzenie, ale wyłącznie ze względów rodzinnych.
Jane Goodall twierdzi w rozmowie z Moniką Florek-Mostowską, że wierzy w wielką, duchową siłę, mocniejszą od jej. „Przekonałam się, że ona naprawdę istnieje, po wielu latach spędzonych w samotnie w dżungli” – podkreśla.
Za PAP – Nauka w Polsce.
Do dyspozycji mediów:
Monika Mostowska, wiceprezes Salvatti.pl, 698 815 636 (od niedzieli)
Spotkanie odbywa się pod patronatem Radia Warszawa 106,2 FM
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl
ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki,
Tel. +48 532 248 352,
E-mail: salvatti@salvatti.pl,
Numer KRS: 0000309499
Bank Pekao SA, nr:
44 1240 1095 1111 0010 3468 8020
kod SWIFT: PKO PL PW
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.