Guarenas obok Caracas

Wenezuela

Boliwariańska Republika Wenezueli leży w północnej części Ameryki Południowej. Stolica Caracas. Od kilku lat kraj jest pogrążony w kryzysie z powodu wojny toczonej przez reżim przeciw własnemu społeczeństwu w imię rewolucyjnego socjalizmu XXI wieku.

Choć wenezuelska katastrofa jest największym dramatem humanitarnym świecie  – zachodnim, media europejskie i opinia publiczna w Europie poświęcają jej znacznie mniej uwagi. W konsekwencji znacznie mniejsza jest pomoc, która tam dociera.

W Wenezueli świadczymy pomoc najbardziej podstawową – prowadzimy akcje dożywiania najuboższych. Obecnie w Wenezueli trwa jeden z największych kryzysów humanitarnych w historii ludzkości. Jest on spowodowany walkami z komunistyczną dyktaturą. Ponieważ jednak nie ma tam jawnej wojny, oczy świata nie kierują się w tamtą stronę. Niewiele osób wie o lawinowym procesie ubożenia społeczeństwa. Ludziom brakuje podstawowych produktów do życia, żywności, leków, środków higienicznych. W sklepach nie ma podstawowych towarów. W długich kolejkach stoi się po papier toaletowy, olej, masło, a takie towary jak mleko czy ryż czasem są nie do zdobycia. A nawet gdyby były, coraz więcej ludzie nie miałby ich za co kupić. Wraz z pallotyńskimi misjonarzami świadczymy pomoc najbardziej potrzebującym.

 

 

 

Działalność jest utrudniona. Kościół jest postrzegany jako wróg państwa. Misjonarze są napadani, porywani. Każdego dnia jednak świadczą pomoc miejscowej ludności.

 

Więcej zdjęć na dole strony, w galerii.