Tu sztuka sakralna Spotyka BIZNES
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbyła się już po raz szesnasty. Od 22 do 24 czerwca w Targach Kielce swoje produkty prezentowało 250 wystawców z 12 krajów świata. Tegoroczne wydarzenie uświetnił koncert Krzysztofa Pendereckiego, wystawa rzeźb Wincentego Kućmy i zabytkowych publikacji wydawnictwa Herder. Po raz pierwszy został zaprezentowany dzwon „Mieszko i Dobrawa”, upamiętniający 1050 rocznicę chrztu Polski.
Obok ręcznie wyrabianych przedmiotów użytkowej sztuki sakralnej, podczas SACROEXPO prezentowane są elementy wyposażenia kościołów, sposoby konserwacji i renowacji starych świątyń, najnowsze technologie osuszania murów. Konferencje i warsztaty towarzyszące targom przybliżają nowoczesne duszpasterstwo, wykorzystujące na przykład multimedialne możliwości ewangelizacji. SACROEXPO towarzyszyły po raz szósty Targi EXPOSITIO – Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego.
Gala z koncertem mistrza
SACROEXPO wiąże się z niezwykłą, galową uroczystością wręczania Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Utworzony z inicjatywy Papieża Jana Pawła II, przyznawany jest za artystyczne dokonania, wspierające dialog Kościoła z kulturami świata. Laureatami zostali już m.in. Ennio Morricone, Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi. W tym roku medale otrzymali kompozytor Krzysztof Penderecki, rzeźbiarz Wincenty Kućma oraz niemieckie wydawnictwo Herder. Zaszczytne wyróżnienia wręczył w poniedziałek, 22 czerwca w Targach Kielce Biskup Diecezji Kieleckiej dr Jan Piotrowski oraz prezes zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Uroczystość uświetnił koncert utworów Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Filharmonii Świętokrzyskiej.
Od 11 lat to zaszczytne wyróżnienie przyznaje Papieska Rada ds. Kultury. Medal Per Artem ad Deum – Poprzez sztukę do Boga otrzymują artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka.
Wincenty Kućma jest wybitnym rzeźbiarzem, twórcą między innymi pomników „Obrońców Poczty Polskiej” w Gdańsku, „Powstania Warszawskiego 1944” w Warszawie i „Armii Krajowej” w Kielcach. Swoje prace profesor Kućma eksponował na ponad 40 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych w kraju i 60 wystawach za granicą. Brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych, uzyskał ponad 50 nagród i wyróżnień.
W dorobku profesora Krzysztofa Pendereckiego niezwykle ważną rolę odgrywają utwory sakralne. W czasie wręczenia medalu artysta mówił, że muzyce powinna także przyświecać myśl, bo to ona nadaje dźwiękom znaczenie i sens. Twórca musi przede wszystkim być sobą. Papieski medal ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ od początku swojej twórczości, jeszcze w czasach komunistycznych w latach 50-tych XX wieku, pisał muzykę sakralną. „Ta nagroda jest zwieńczeniem mojej działalności” – podkreślił artysta.
Działające w Niemczech od 1798 r. rodzinne wydawnictwo Herder specjalizuje się w publikacjach teologicznych oraz wspierających dialog między kulturami i tradycjami.
Mieszko i Dobrawa na targach
Jedną z ciekawostek, prezentowanych podczas tegorocznych targów SACROEXPO, był dzwon o nazwie „Mieszko i Dobrawa”, który upamiętnia 1050 rocznicę chrztu Polski i pierwszą książęcą parę dynastii Piastów. Ważący 220 kilogramów eksponat powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego zaledwie miesiąc temu, w maju 2015 roku. Po raz pierwszy można go było podziwiać właśnie na kieleckich targach.
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl
ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki,
Tel. +48 532 248 352,
E-mail: salvatti@salvatti.pl,
Numer KRS: 0000309499
Bank Pekao SA, nr:
44 1240 1095 1111 0010 3468 8020
kod SWIFT: PKO PL PW
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.