Phuvkiu

Indie

Indie, kraj w Azji Południowej jest 7. krajem świata pod względem powierzchni oraz 2. pod względem liczby ludności. Jest także najludniejszą demokracją świata. Stolicą jest New Delhi. Wciąż panujący tam system kastowy pogłębia przepaść między bogatymi i biednymi. W regionach wiejskich dzieci zamiast się uczyć, pracują na plantacjach bawełny, ryżu czy papryki. Chorzy i ubodzy są wyrzucani na margines życia. Osierocone dzieci stają się obiektem handlu żywym towarem. Tworzenie szkół, domów dla osieroconych dzieci i wspieranie zdolnej młodzieży to skuteczna droga by im realnie pomóc. Często praca zaczyna się u podstaw – najpierw trzeba przekonać rodzinę, że warto dzieci posyłać do szkoły.

Szkoła Chrystusa Króla już od 1986 roku wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci z indyjskiej wioski Phuviku. Obecnie liczy 310 uczniów, od przedszkola aż do klasy siódmej. W tym roku szkoła stanęła przed nowymi wyzwaniami. Planowane jest przyjęcie 42 nowych uczniów, co oznacza, że w przyszłości klasy mogą liczyć nawet do 45 dzieci. Zaistniała również pilna potrzeba utworzenia oddziałów klasy ósmej, w związku z czym konieczne jest wybudowanie pracowni komputerowej oraz nowych sal lekcyjnych (obecnie placówka posiada dziewięć małych sal, z czego siedem wymaga renowacji). Niestety, nie jest to możliwe ze względu na ograniczenia finansowe, a sytuację dodatkowo utrudnia położenie wioski; 16 godzin jazdy do najbliższego marketu budowlanego znacznie zwiększa koszty sprowadzania materiałów. Kolejnym problemem jest to, że wielu tamtejszych uczniów rezygnuje ze szkoły, ponieważ ich rodziców nie stać na opłacenie związanych z nią wydatków.

 

 

 

Aby otworzyć drogę podstawowej edukacji dzieciom z rodzin borykających się z problemami finansowymi, utworzono fundusz stypendialny, który pokrywałby koszty szkolnictwa. W tej sytuacji Christ King School of Phuviku zwraca się z prośbą o pomoc finansową w ramach stypendium oraz o wsparcie projektu, którego misją jest dostosowanie odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Kwestia edukacji jest bardzo istotna, ponieważ 70% populacji Phuviku to dzieci poniżej 15 lat. Zadbaj o ich lepszą przyszłość i wesprzyj Christ King School of Phuviku!

 

 

 

 

Fundacja Salvatti przekazała na te cele darowiznę w wysokości 10.000 euro. 2 listopada 2020 roku, otrzymaliśmy list od ks. Josepha Manoj, który w imieniu swoim i uczniów dziękował za okazane wsparcie.