Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl współpracuje z pallotyńskim Centre du Dialogue w Paryżu. Przez długie lata Centre du Dialogue przyciągało specyficzną publiczność. Wykładowcy, pisarze, naukowcy, politycy, przedstawiciele Kościoła prezentowali swój punkt widzenia czy też swój dorobek, swoje racje i poglądy, swoje książki, owoce swoich poszukiwań i podróży.

Obecnie Fundacja Salvatti współorganizuje comiesięczne spotkania na palące tematy dotyczące współczesnych kwestii społecznych i kulturalnych. Współpraca rozpoczęła się z okazji Złotego Jubileuszu. Gościem pierwszego spotkania pt. Alina Szapocznikow i jej zapamiętywanie ciała” gościem była prof. Iwona Szmelter związana z Uniwersytetem Warszawskim i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Kolejne spotkanie było poświęcone: twórczości ks. Janusza Pasierba.  Trzecie spotkanie nosiło tytuł: „Stefan Kisielewski: myśliciel, muzyk przyjaciel Centre du Dialogue”.

Podczas wieczoru „CZESŁAW MIŁOSZ PODRÓŻNY ŚWIATA I JEGO POUFNE ROZMOWY” rozmawiano o twórczości Miłosza jako intelektualisty, nieustannie poszukującego transcendencji. Właśnie Paryż był miejscem, które go do tego inspirowało, a pallotyńskie Centre du Dialogue stanowiło nie tylko przystań, ale też przestrzeń intelektualno-duchową, gdzie kształtowała się relacja artysty z Bogiem. Kolejne – „ZBIGNIEW HERBERT PASTERZ BYTU” odbyło się na temat poezji Zbigniewa Herberta. O twórczości poety mówił Maciej Krzyżan. Wiersze recytował aktor Dawid Ogrodnik, odtwórca roli ks. Kaczkowskiego w filmie „Johnny”. Wieczów zatytułowany „OLGA SCHERER I JEJ ŚWIAT ZWIELOKROTNIONY” dotyczył Olgi Scherer, profesor literatur porównawczych na Université Paris 8, autorki kilku powieści oraz sporej liczby opowiadań, eseistce, tłumaczce i działaczce na rzecz ruchów wolnościowych w Polsce.  Ważne było spotkanie nt. założyciela Centre du Dialogue – ks. Józefa Sadzika. Pięćdziesiąt lat temu pallotyn z podkrakowskich Sułkowic, ks. Józef Sadzik stworzył  w Paryżu miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach potrafili rozmawiać o polityce, kulturze, sztuce i religii, które tętni życiem do dzisiaj. Podsumowaniem była debata „Dialog. Utopia czy rzeczywistość?”.

To pytanie zadawali sobie uczestnicy jubileuszowej debaty zorganizowanej z okazji 50-lecia Centrum Dialogu. Kristina Sabaliauskaite, litewska pisarka zauważyła, że media społecznościowe sprawiają, iż koncentrujemy się głównie na dawaniu „like’ów”, ale tak naprawdę nie wsłuchujemy się w to, co druga osoba chce nam powiedzieć. Podkreślała, że warto zadbać o dialog międzypokoleniowy. Artur Becker, pisarz, który pisze o Polsce w języku niemieckim opowiadał o wysiłku, jaki wkłada w dialog polskiej kultury z niemiecką. Soren Gauger, pochodzący z Kanady tłumacz literatury polskiej na język angielski, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce podkreślił, że nawet jeśli zna się polski język i polską literaturę, nie jest łatwo być Polakiem mentalnie. Zaur Gasimov, azerski historyk, pracujący na uniwersytecie w Bonn mówił, że historia jest ważnym miejscem dialogu. Jason Goldsmith, amerykański tłumacz świetnie mówiący po polsku dostrzegł, że warunkiem dialogu jest umiejętność wczucia się w drugiego człowieka. Bp. Michał Janocha zwrócił uwagę na fakt, że dialog jest nie tylko horyzontalny, ale może być też wertykalny – dialog z Bogiem. Uczestnicy debaty zgodzili się, że sztuka jest ważną przestrzenią nie tylko dialogu, ale też może pełnić rolę edukacyjną – otwierać na inne myślenie i przez to przygotowywać do twórczej rozmowy. Ważnym wątkiem w debacie było poczucie tożsamości a dialog. Im bardziej znamy siebie, wiemy jaka jest nasza tożsamość, tym bardziej jesteśmy skłonni do dialogu, bo nie obawiamy się, że ktoś nam coś odbierze lub narzuci swoje myślenie.

Choć po debacie wciąż pozostało wiele pytań, publiczność wyszła pobudzona do refleksji nt. dialogu – zgodnie z przesłaniem ks. Józefa Sadzika, twórcy Centre du Dialogue, który twierdził, że w dialogu nie chodzi o to, by przekonywać innych do swoich poglądów, ale aby tworzyć przestrzeń do wspólnego działania.

Debata została zorganizowana 14 grudnia, tego samego dnia, kiedy 50 lat temu księża pallotyni zainaugurowali działalność Centre du Dialogue. Wtedy Stefan Kisielewski wygłosił przemówienie pt „Polska między Wschodem a Zachodem”. Potem ośrodek odczytowo-dyskusyjny – jak wtedy nazywano to miejsce – stał się ważnym miejscem dyskusji o Polsce, o kulturze, o świecie i o chrześcijaństwie, a wiele poruszanych wówczas zagadnień nadal pozostaje aktualna. To pokazuje, że istnienie takiego miejsca jak Centre du Dialogue jest nadal bardzo potrzebne.

Teraz Fundacja Salvatti.pl organizuje polski jubileusz Centre du Dialogue w Pałacu na Wyspie, w Muzeum Łazienki Królewskie. To wydarzenie poświęcone twórczości artystów i intelektualistów działających na emigracji we Francji w czasach komunizmu.