Debata Salvatti.pl: Sztuka kochania… innych

„Jeśli miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?”. Te słowa zapisane na kartach Biblii jednak są trudne, a czasami wydają się niemożliwe do zrealizowania, nawet dla chrześcijan. Szczególnie w kontekście nasilającej się w Europie fali uchodźców.

Czasami niechęć do „innych” bywa wynikiem manipulacji społecznej. Tak było w czasie ludobójczej wojny w Rwandzie. Często uprzedzenia zostały nam wdrukowane niejako „podprogowo”, przez utrwalone kulturowo stereotypy, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Jak w trudnych sytuacjach konfliktów międzykulturowych powinniśmy się zachowywać? Czy pokojowe współżycie z „innymi” jest w ogóle możliwe? Czy lepiej kierować się w stronę państw narodowych i mocno strzec granic swojego terytorium?

Na te pytania odpowie GOŚĆ SPECJALNY Carl Wilkens – Amerykanin, były pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, wieloletni pracownik Adwentystycznej Organizacji Pomocy i Rozwoju.

W 1990 roku postanowił zamieszkać w Rwandzie. Kiedy w 1994 r. wybuchły ludobójcze walki, odmówił wyjazdu ze swojej nowej ojczyzny, mimo usilnych nalegań ze strony przyjaciół i rządu amerykańskiego. Był jedynym Amerykaninem, który pozostał w Kigali. Codziennie stawał oko w oko ze śmiercią, przedzierał się przez grupy uzbrojonych w maczety bojówek, by nieść pomoc osieroconym dzieciom. Dostarczał im wodę, żywność i leki. W ten sposób uratował setki dzieci.

Teraz podróżuje po całym świecie, spotyka się z dziećmi i młodzieżą w szkołach, dzieli się swoim doświadczeniem i uczy, jak budować wspólną nić porozumienia “z innymi”. Więcej informacji o naszym Gościu na: www.worldoutsidemyshoes.org oraz http://vimeo.com/54387278.

Spotkanie poprowadzi Monika Mostowska, dziennikarka Radia Warszawa.

Zapraszamy w czwartek (28 kwietnia 2016 roku) o godz. 18.00 do Centrum Myśli Jana Pawła II, 1 Piętro, przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Wstęp wolny. Dojazd autobusami: 102, 105, 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518, E-2. Przystanek Foksal (ulica Nowy Świat).

Spotkania odbywają się pod patronatem medialnym:
Chrześcijańskiego Grania, eKai.pl, Expressu Wieczornego, Miesięcznika Egzorcysta, Miesięcznika Katolickiego List, portalu Deon.pl, portalu Fronda.pl, portalu Opoka, portalu wPolityce.pl, Tygodnika Gość Niedzielny, Tygodnika Idziemy, Tygodnika Katolickiego Niedziela, Tygodnika wSieci, Radia Warszawa, Razem.tv.

Informacje dla dziennikarzy:

Jest możliwe umówienie się na indywidualny wywiad z gościem na razie tylko 20 kwietnia. Kalendarz wywiadów prowadzi Katarzyna Matusz, 503 163 276, promocja@salvatti.pl, zapraszamy do kontaktu.

Fot. Archiwum Carl Wilkens i Wojciech Bieliński/ Fundacja Salvatti.pl

plakat debata salvatti 28 kwietnia

Dodaj komentarz