Historia małej Addissu

Musimy pomóc siedmioletniej Addissu z Megenasse w Etiopii.  Jej szkoła to lepianka z gliny i krowiego łajna. Okna to niewielkie otwory pod dachem, które przepuszczają niewiele światła. Addissu, podobnie jak jej koledzy w okolicy, bardzo lubi się uczyć.  Jednak warunki, w jakich przychodzi im zdobywać wiedzę, są nieznośne. Insekty i robactwo w prowizorycznym budynku utrudnia naukę i powoduje rozprzestrzenianie się chorób. Dlatego chcemy tam zbudować szkołę z prawdziwego zdarzenia, w której dzieci mogłyby się uczyć w godnych warunkach i mieć lepszy start w życie.

Niedawno szkołę tę odwiedzili nasi wolontariusze, Tomek, Kuba i Michał. Byli wstrząśnięci sytuacją. Entuzjazm dzieci, które chcą się uczyć styka się ze skrajnym ubóstwem i brakiem podstawowych warunków higienicznych. Miejscowej ludności nie stać na budowę szkoły. Edukację dzieci wspierają księża, ale skromne fundusze wystarczają jedynie na opłacenie nauczycieli. Dlatego musimy im pomóc.

Etiopia leży we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą. Stolicą jest Addis Abeba, językiem urzędowym amharski.

Map of Ethiopia

Populacja Etiopii to 108,368,903. To umiejscawia kraj na 12 miejscu na liście najgęściej zaludnionych państw świata.  Przeważa tu chrześcijaństwo (62%), ale funkcjonuje też islam (34%). Etiopia ma najdłuższą historię niepodległości spośród krajów Afryki. Jest krajem bogatym w historię i kulturę. To tutaj rozwinęły się jedne z najstarszych wspólnot chrześcijańskich.  Los jednak nie oszczędza mieszkańców Etiopii.  Susze i konflikty wewnętrzne spustoszyły kraj materialnie i intelektualnie. Poważnym problemem jest niski poziom edukacji. Wolontariusze Fundacji Salvatti od trzech lat wyjeżdżają do tego kraju, by wspierać działalność misjonarzy. Pomagają w budowie szkół, udzielają dzieciom korepetycji, prowadzą zajęcia wyrównawcze. Obecnie przebywa tam wolontariuszka Wiktoria i już przygotowują się kolejne osoby, by służyć pomocą. Zapraszamy do współpracy, bo razem, możemy więcej!

 

Dodaj komentarz