„Pokój i religie” – ekumeniczne spotkanie młodych w Kibeho

Drodzy Przyjaciele Misji, 

 

W pierwszysh slowach przeslam Wam, moje najlepsze pozdrownienia z Kraju Tysiaca Wzgorz, jak i podziekowanie za tak wiele dobra, ktore czynicie dla Kosciola misyjnego w Rwandzie.

Koniec roku i poczatek nowego dla nas w Rwandzie wiaze sie z przezywaniem Spotknia Ekumenicznych Młodzieży, gdzie wraz z mlodymi z Regionu Wielkich Jezior obejmujący Rwandę, Burundi, R.D. Conga, Ugandę, Tanzanię i Kenię laczymy sie z młodzieża z calego swiata w modlitwie o pokój, który jest tak bardzo potrzebna wszyskim. Celem tego spotkania jest modlitwa, ale też refleksja na temat pokoju i sposoby jego budowania. Tym razem rowniez, chcemy przezywac po raz kolejny, to spotkanie, w tym roku juz po raz czwarty, ktorego tematem jest: „Pokoj i religie” . Poprzez konferencje, dyskusje, świadectwa – młodzi pogłębiają tematykę pokoju, a także przez wspólną modlitwę w duchu TAIZE  i pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho nawiazuja wiezi przyjazni i pojednania miedzy soba. Geneza spotkań sięga korzeniami roku 1986, gdzie św. Jan Paweł II zainicjował w Asyżu modlitwę o pokój wraz z odpowiedzialnymi za największe religie świata.

Miejscem tegoroczne spotkanie bedzie Kibeho, dobrze juz dzis znane wszystkim w tej czesci Afryki, gdzie dzis przybywa wielu aby prosic o pokoj dla siebie, swoich rodzin i swiata. Czas tego spotkania jest przewidzany od  30 grudnia 2017 do 02 stycznia 2018. Gdzie wraz z mlodzieza z wielu krajow chcemy świętować juz 51-szy Światowy Dzień Pokoju.  Zaproszonych jest ok. 250 młodych na konferencje, natomiast marsz pokoju do Kibeho jest przewidziany na ok. 200 osób. W program spotkania wpisany jest koncert muzyczny, gdzie mlodzi artysci, poprzez swoje talenty ukaza jak istotana jest harmonia we wspolnej pracy, by moc zachwycic innych, a takze zobaczy wspaniale owoce wspolpracy i zangazowanie we wspolnym dziele.

W tym roku, chcemy prosic szczegolnie o pokoj w Kenii, stad wsparcie modlitwewne mlodych w tak trudnej sytuacji jest badzo istotne. Spotkanie, to jest tez okazją dla nas by polecac Bogu tych, ktorzy wspomagaja incjatywy budowania pokoju na swiecie – stad, tez wlaczajac sie w to dzielo, wszyscy jestesmy wlaczenie w ogromna modlitwe mlodych – wyrazona czesto tancem, spiewem, czy tez glaboka zaduma w spiewie kanonow z Taizé.

Korzystam z okazji by przeslać Wam, jak rowniez waszym rodzinom moje najserdeczniejsze zyczenia z okazji zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia – czasu nawiedzenia nas przez Ksiecia Pokoju i Zbawiciela Swiata. W Uroczystosc Objawienia Panskiego odprawie msze swieta w waszych intencjach w Sanktuarium Matki  Słowa w Kibeho, by Pan chojnascia swoich lask obdarzyl kazdego z nas w nadchodzacym Nowym 2018 Roku.

Z wyrazami szacunku i modlitwą,

 

Kibeho, dnia 04 stycznia 2017

Ks. Zdzisław Prusaczyk, pallotyn

Kordynator IV-ego Ekumenicznego Spotkania Mlodych w Rwandzie

Dodaj komentarz