Ta solidarność nie jest prawem wyboru!

Buenos Aires, gdzie tysiące dzieci i dorosłych żyje w wielkim ubóstwie. W rozmowie z Ewą Pietrzak Juan Grabois, argentyński prawnik i wykładowca akademicki, członek Papieskiej Rady Iusticia et Pax, zdradza jak został zaufanym współpracownikiem Papieża Franciszka w Argentynie. Podaje również konkretne przykłady działań, poprzez które można zmienić tragiczną sytuację osób najbiedniejszych.

 
„Kardynała Bergolio trapiło szczególnie to, że tysiące nieletnich w wieku poniżej 14 roku życia muszą pracować ponad siły w niegodziwych warunkach. – wspomina  Juan Grabois i dodaje – Dlatego jako Kardynał wspierał aktywnie działania na rzecz poprawy ich sytuacji m.in. poprzez system stypendialny dla najuboższych”.
 
Juan Grabois podkreśla, że w Papieżu Franciszku, wówczas jeszcze będącym Kardynałem Buenos Aires, odnalazł sprzymierzeńca w działaniach na rzecz osób ubogich: “Kardynała Bergolio poznałem w okolicznościach walki społecznej. Połączyła nas walka o ludzką godność oraz walka przeciwko globalizacji i obojętności”.
 
Gość Salve TV zwraca uwagę, że Papież Franciszek pokazuje swoim przykładem postawę, która, jego zdaniem, powinna być szczególnie pielęgnowana w dzisiejszym Kościele: “Papież Franciszek opowiada się przeciwko służbie pieniądzu, przeciwko maksymalizacji zysków, przeciwko polityce konsumeryzmu. Te wartości są cały czas u niego żywe. On nie tylko o tym mówi, ale pokazuje, że mamy do spłacenia dług wobec osób najbiedniejszych i wykluczonych. Przypomina, że solidarność nie jest prawem wyboru, ale jest przykazaniem dla wszystkich Chrześcijan”.

We wtorek 15 listopada o godz. 18.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II odbędzie się spotkanie z udziałem Juana Graboisa. Organizatorem spotkania jest Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na spotkanie.
 
Juan Grabois – argentyński prawnik i wykładowca akademicki, od 2005 roku jest zaufanym współpracownikiem Jorge Bergoglio. Od czerwca 2016 roku jest członkiem Papieskiej Rady Iusticia et Pax. Aktywnie działa w na rzecz osób ubogich i wykluczonych w argentyńskich miastach i tzw. dzielnicach biedy, angażuje się w ruchy społeczne na rzecz pokrzywdzonych.

Dodaj komentarz