Zapraszamy do Kina Klaps w Limanowej

O objawieniach maryjnych w Kibeho – w Limanowej. Specjalny pokaz filmu.

Film zabiera nas w podróż do serca Afryki, gdzie ekipa filmowa rejestruje momenty spotkań młodej afrykanki – Alphonsine, której ukazywała się Maryja w 1981 r. Film dokumentuje proces zatwierdzania objawień przez kościół katolicki, zawiera wypowiedzi świadków cudów i ich wcześniejszych przeciwników. W filmie zawarte jest przesłanie Matki Bożej i zapowiedź tego, co wydarzyło się w Afryce trzynaście lat później. Po filmie dyskusja moderowana przez ks. Jerzego Limanówkę SAC, prezesa Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Co: Film „Objawienia Maryjne Kibeho” w reż. Agnieszki Dzieduszyckiej-Manikowskiej wraz z dyskusją moderowaną przez księży pallotynów.
Gdzie: Kino Klaps, ul. Bronisława Czecha 4 w Limanowej
Kiedy: 5 września (wtorek) o 12.00. Wstęp: wolny.

Do dyspozycji mediów: ks. Jerzy Limanówka, Prezes Salvatti.pl, 602 336 106

O Ołtarzu

Co: Peregrynacja ołtarza Światło Pojednania i Pokoju
Gdzie: Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej
Kiedy: 6-18 września 2017 r. , trasa perygrynacji.

Już z początkiem września w Limanowej zagości ołtarz wieczystej adoracji „Światło Pojednania i Pokoju”. Docelowo trafi do Kibeho w Rwandzie, miejsca jedynych objawień Maryjnych na Czarnym Lądzie. Dlaczego jego droga do Afryki wiedzie przez południe Polski?

Limanowa znalazła się na trasie pielgrzymki ołtarza nieprzypadkowo. I Kibeho, i Limanowa są mocno związane z kultem Matki Bożej Bolesnej. Właśnie w Kibeho, małej wiosce położonej pośród wzgórz Rwandy, 26 lat temu Maryja objawiła się trzem uczennicom. Przedstawiła się jako Matka Słowa. Prosiła, by modlić się pokój i w tej intencji odmawiać Różaniec Siedmiu Boleści, który zaprasza do kontemplacji siedmiu najbardziej bolesnych chwil z życia Matki Bożej. Właśnie to nabożeństwo od 200 lat jest pielęgnowane w Limanowej. W limanowskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej regularnie odmawiana jest nowenna oraz Msze Święte wotywne o Najświętszej Marii Panny Bolesnej z modlitwą o uzdrowienie.

Choć oddawanie czci Matce Bożej Bolesnej znane jest już od pierwszych wieków chrześcijaństwa, Maryja szczególnie przypomniała o nim w XX w., kiedy miały miejsce największe dramaty wojenne w historii ludzkości. Pozostawiły one w sercach ludzi tak głębokie rany, że tylko Bóg może je zabliźnić. Dlatego Maryja, chcąc utożsamić się z cierpieniem ludzi, zaprasza do kontemplacji najbardziej tragicznych wydarzeń z jej życia. Tradycja Kościoła wskazuje na siedem mieczy raniących matczyne serce.

Kościół, idąc za głosem maryjnych objawień, przygotowuje miejsca, w których ta modlitwa może nieustannie skupiać ludzi proszących Boga o pokój na świecie. Jednym z takich miejsc jest Kibeho. W miejscu objawień Matki Bożej powstało tam Sanktuarium, którym opiekują się księża pallotyni. Dzięki ich duszpasterstwu Sanktuarium Matki Słowa stało dla Rwandyjczyków symbolem pojednania po ludobójczej wojnie, której doświadczyli w 1994 r. Dlatego właśnie tam stanie Ołtarz wieczystej adoracji w intencji pokoju.

Ołtarz jest częścią projektu „12 gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, realizowanego przez Communita Regina della Pace (Wspólnota Królowej Pokoju). Wspólnota zamierza utworzyć na świecie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju., w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami konfliktów zbrojnych, brakiem porozumienia między narodami i religiami. Oprócz Kibeho, ołtarze pokoju znajdą się m. in. w Betlejem, Oziornoje (Kazachstan), Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej) i Namyang (Korea Południowa) i Dagupan (Filipiny).

To wspaniałe dzieło sztuki, jakim jest ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju”, swoim pięknem zwraca serca i umysły wiernych ku bezmiarowi miłości Maryi. Zaprojektowany został w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”. W centrum ołtarza pod sercem Maryi umieszczony jest Jezus Eucharystyczny, będący Światłem świata, oświecającym każdego człowieka. Maryja ukazana jest w postaci płonącego, lecz nie spalającego się krzewu jako symbol ognia miłości Bożej. Wyraźnym nawiązaniem do przesłań Matki Słowa, które powierzyła widzącym w Kibeho są sceny zaprezentowane na skrzydłach Tryptyku, przedstawiające Tajemnice Różańca do 7 Boleści Maryi.

Obecność ołtarza w Limanowej ma połączyć serca Polaków i Rwandyjczyków w modlitwie o pokój. Gorąco zachęcają do niej pallotyńscy misjonarze, opiekunowie Sanktuarium w Kibeho. Księża pallotyni zapraszają też na pielgrzymki do Kibeho, które regularnie odbywają się z Polski i ze Słowacji. Początkiem modlitewnej jedności w intencji pokoju na świecie niech będą dla mieszkańców Limanowej chwile adoracji Najświętszego Sakramentu, wystawionego w ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju”.

Monika Florek-Mostowska

Dodaj komentarz